DYP'den doğalgaz tasarısı

Hürriyet Haber
05.01.2002 - 17:34 | Son Güncelleme:

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisince hazırlanan ve üç ay boyunca doğalgaz, tüpgaz ve otogazdan kar paylarının alınmamasını içeren bir vergi yasası teklifinin, bu hafta içinde Meclis`e verilmesinin gündemde olduğunu bildirdi.

Çiller, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna`yı,Yenikapı`daki İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi`nin (İDO) Genel Merkezi`nde ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme sonrası Gürtuna ile açıklama yapan Çiller, dört güncel konuda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Görüşmede, mahalli idarelere aktarılan yüzde 5 oranındaki kaynağınyüzde 3`e düşürülmesi için çalışmalar planlandığı yönündeki konunun dagündeme geldiğini belirten Çiller, kaynakların azaltılması değil, mutlaka artırılması gerektiğini söyledi. Çiller, OECD oranlarını örnekvererek, böyle bir düşünceyi ``merkeziyetçi zihniyete`` ve ``sosyalist anlayışa`` bağladığını dile getirdi.

Meclis`e, doğalgaz, otogaz ve tüpgaz fiyatlarındaki artışın nedenlerini gündeme getirmek amacıyla bir araştırma komisyonu kurulması için önerge verdiklerini anlatan Çiller, ayrıca, doğalgazın maliyeti, satış fiyatı ile belediyeler ve BOTAŞ`ın kar paylarına işaret ederek, doğalgaz, tüpgaz ve otogazda hiç olmazsa üç aylığına bukarların alınmaması için bir vergi yasası teklifi hazırlanarak, hafta içinde Meclis`e verilmesinin gündemde olduğunu ifade etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çiller, Gürtuna ile daha çok milletin meselelerini görüştüklerini, siyasi ve parti boyutuna girmediklerini belirtti.

Çiller, bir soru üzerine de ``Hükümet, bugünden yarına doğalgaza ilişkin KDV değerlerini bizim dönemimizdeki değerlere indirsin. Sonra üç ay boyunca herkes fedakarlık yapsın ve kimse kar almasın`` dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı