Gündem Haberleri

  DYP'de üye sayısı 600 bine düştü

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Üye kayıtlarının güncelleme çalışmasını tamamlayan DYP, hayal kırıklığına uğradı. Üç milyonu aşan üye kayıtlarını "mükerrer" ve "hayali" üyelerden arındırarak daha sağlıklı hale getirmek için kayıt yenileme kampanyası başlatan DYP'de, sadece 600 bin kişi kaydını yeniledi.

  Kampanya, Genel Başkan Tansu Çiller'in talimatıyla 14 Mayıs'ta başlatılmış, 31 Ekim'de tamamlanması planlanmış ancak daha sonra, ilk etabı Kasım ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

  DYP'nin 18 Nisan seçimleri öncesinde 3 milyon 380 bine ulaşan üye sayısı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılan elemeler sonucunda 2 milyon 750 bine gerilemişti.

  Partililer, henüz birçok il ve ilçe örgütünden Genel Merkeze kayıtlara ilişkin verilerin ulaşmadığını, bunların gelmesi ile birlikte bugün için 600 bine ulaşan üye sayısının bir milyonu aşacağını dile getiriyor.

  "CHP'den iyiyiz"

  DYP yönetimi sonucu, "Kampanyayı başlatırken bir rakam hedeflemedik. Önemli olan kayıtların sağlıklı hale gelmesi rakam değil. Bilinçli üyeler hedefliyoruz" sözleriyle yorumluyor.

  Kimi partililerse sonuçların yine de başarı sayılması gerektiğini savunup, kendilerini CHP ile kıyaslıyorlar. DYP'nin kurmaylarından bir kaynak, "Biz kayıtlarını yenileyen ikinci partiyiz. Bizden önce de CHP kayıtlarını yeniledi. CHP'nin 150 bin civarında kaldığını düşünürsek bizim şimdilik 600 bin olan kayıt sayımız başarıdır. Bu rakam bir milyonu aşacaktır" değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı