Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP'de mahkeme şoku

  Hürriyet Haber
  21 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Temmuz 1999 - 00:01

  Tansu Çiller'in DYP İstanbul İl teşkilatında yaptığı atamalara karşı, eski İl Başkan Yardımcısı mahkemeye gitti ve kazandı. Yalçın Akçadağ bugün icra yoluyla DYP İl Başkanlığı'na giderek görevine geri döneceğini söyledi.

  DYP, seçim sonrasında Türkiye genelinde parti teşkilatlarına yaptığı atamalar için emsal olabilecek, İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınan kararının şokunu yaşıyor.

  Seçimden sonra, DYP Başkanlık Divanı İstanbul İl örgütünü feshederek yeni atamalar yapmıştı. Konuyu mahkemeye götüren eski İl Başkan Yardımcısı Yalçın Akçadağ'ın başvurusu üzerine mahkeme, ihtiyati tedbir kararı aldı.

  DYPlideri Tansu Çiller, seçimler sonrasında birçok il ve ilçede kongre yapılmadan, yönetim kadroları feshedilip, yeni kadroyu oluşturacak kişiler atama yoluyla belirlendi. 29 Nisan'da İstanbul için aynı yöntem uygulandı. İstanbul İl başkanlığına Süleyman Soylu atandı.

  İcrayla geri gelecek

  Ancak seçimden önce İl Başkan Vekili olan Yalçın Akçadağ, 27 Mayıs'ta mahkemeye gitti. Atamalarda usulsüzlük olduğu gerekçesiyle, ihtiyati tedbir istedi ve davayı kazandı.

  Mahkeme kararıyla eski görevine dönme hakkı kazanan Akçadağ, bugün icra marifetiyle bütün ekip olarak tekrar görevlerinin başına oturacaklarını açıkladı.

  Akçadağ, ‘‘bu karar bütün DYP parti örgütleri için emsal olacak’’ dedi: ‘‘Türkiye'nin her yerinden bizden kararı istiyorlar. Bütün DYP örgütleri, mahkemeye gidecek.’’

  Akçadağ, mahkemenin aldığı kararın gerekçesinin, yapılan bir prosedür yanlışı olduğunu söylüyor:

  ‘‘Parti teşkilatlarında yapılacak fesih işlemleri, partilerin Genel İdare Kurullarının üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla yapılır. Yapılan atamaların usulsüzlüğü, Başkanlık Divanı kararı ile yapılmış olması. Mahkeme haliyle bunlarla ilgili olarak ihtiyati tedbir kararı aldı. Bundan sonra, atamalar yapılmadan önce kongreyle gelen ekip olarak aynen göreve devam edeceğiz. Yaklaşık 25 kişi görevi devralacağız. Tansu Çiller Genel Başkan olduğundan beri İstanbul'a 6 senede 7 il başkanı geldi, İstanbul'un ilçe yönetimlerinde 79 kere değişiklik yapıldı. Bundan böyle bütün işlemleri mahkeme yoluyla takip edeceğiz. Hakkımızı arayacağız.’’

  Karar çok çabuk çıktı

  18 Nisan sonrası DYP İstanbul İl Başkanlığı’na atanan Süleyman Soylu ise, mankemenin kararının şüphe uyandırdığını söyledi.

  Soylu 29 Nisan'da kendisinin atandığını, Akçadağ'ın 27 Mayıs'ta mahkemeye gittiğini, mahkemenin 17 Haziran'daki ilk duruşmadan sonra üç günde bilirkişi raporu hazırlandığını ve 15 Temmuz'daki üçüncü celsede kararın açıklandığını, mahkeminin adli tatil başlamadan davayı bu kadar hızlı sonuçlandırmasının şüphe uyandırdığını söyledi.

  ‘‘Ayrıca bilirkişi raporunu hazırlayan Hüseyin Orhan Eroğuz, 18 Nisan seçimlerinde DYP'nin İstanbul İkinci Bölgeden 17'nci sıra milletvekili adayıydı. Kendisi 17'inci sıraya konulduğu için Genel Merkezi protesto etmişti. Kaldı ki, mahkemenin aldığı kararı, biz hiçbir hukukçuya açıklattıramadık. Kararı üç madde halinde açıklamış. İlkinde yetkisizlik vermiş, ikincisinde konunun DYP Genel Merkezi'ni ilgilendirdiği için davanın Ankara'da görülmesini istemiş, son olarak da yetkisizlik verdiği ilk maddeye rağmen ihtiyati tedbir almış. Bu nasıl bir çelişkidir!’’

  Soylu'nun suçlamalarına hedef olan Eroğuz ise, ‘‘Mahkeme son derece adaletli olmuştur. Ben bu kadar basit bir insan değilim’’ diyerek cevap verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı