Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP'de, Çiller'in adaylarına ret

  Hürriyet Haber
  31 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ocak 1999 - 00:01

  Büyükşehirlerde belediye başkan adayı sıkıntısı çeken DYP Lideri Tansu Çiller, Ankara ve İstanbul'da partinin ağır toplarını aday göstermek isteyince, parti içinde ummadığı bir tepkiyle karşılaştı.

  Elazığ'dan yeniden aday olmak isteyen İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar'ı Ankara'dan belediye başkan adayı göstermek isteyince ‘ret’ yanıtı alan Çiller, İstanbul için de aynı tavırla karşılaştı. İstanbul'da sürpriz isim olarak İstanbul eski Valisi ve Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu'nun ismini öne süren Çiller, buna da kurmayından olumsuz yanıt aldı. Kozakçıoğlu'nun da, isminin potansiyel başkan adayı olarak lanse edilmesinden rahatsızlık duyduğu ve Çiller'in kendisine resmen teklifte bulunması halinde bunu reddedeceği bildirildi.

  AKŞENER VE SÖYLEMEZ DE KARŞI

  DYP, İstanbul'da belediye başkan adaylığı için anket ve araştırmalar yaptırıyor. DYP'li kaynaklar, kamuoyu eğiliminin Kozakçıoğlu'un ismi üzerinde yoğunlaştığını vurgularken, Genel Başkan Yardımcısı Meral Akşener, İstanbul Milletvekilleri Ufuk Söylemez ve Namık Kemal Zeybek'in isimlerinin de potansiyel adaylar arasında geçtiğini söylediler. Ancak, Kozakçıoğlu'nun başkan adaylığına karşı olduğu ve yeniden milletvekili seçilmek istediği belirtiliyor. Söylemez'in de, ‘‘Başkan adayı olmak istemiyorum’’ dediği öğrenildi. Akşener'in de bu talebi geri çevirdiği belirtilirken, ‘‘Başkan adaylığını kesinlikle düşünmüyorum. Yeniden milletvekili olmayı planlıyorum’’ dediği bildirildi.

  TANINMIŞ ADAY İSTEMİYORUZ

  İstanbul İl Başkanı Celal Adan da, ‘‘Ben tanınmış adaylarla seçime girilmesine karşıyım. Meselesine hakim, olaylara vakıf olan ve tanınmayan adaylar lazım bize. Bedrettin Dalan ve Tayyip Erdoğan tanınan insanlar mıydı? Tabii ki, hayır. Biz böyle adaylarla İstanbul'da seçimi kazanırız’’ dedi. DYP yönetimi, İstanbul'da mühendis kökenli tanınmayan iki sürpriz isim üzerinde de çalışmasını sürdürüyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı