Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP'de boykot çatlağı

  Hürriyet Haber
  18 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Nisan 1998 - 00:01

  DYP Lideri Tansu Çiller'in malvarlığı önergesini TBMM'ye getiren hükümet ortaklarına karşı aldığı, ‘TBMM çalışmalarından çekilme ve kısmi boykot uygulama’ kararı, parti içinde sıkıntı yarattı.

  Ankara Milletvekili Ünal Erkan, boykot kararını eleştirirken, ‘‘Bu kararları biz basın yoluyla öğreniyoruz. Grup karar almış. Grubun karar alma hakkı yoktur. Ondan sonra da GİK'te tartışıyoruz. Burada da bize dikte ettiriliyor. Bunu doğru bulmuyorum’’ dedi. Bunun üzerine Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci araya girerek, ‘‘Grup Yönetim Kurulu karar değil, tavsiye kararı almıştır’’ dedi. Erkan da, ‘‘Bu olay basının da diline düşmüş, burada niye tartışmıyoruz ki’’ diyerek, tavır koydu.

  Boykot kararına karşı çıkan Erkan, ‘‘Biz bu şekilde bir yere varamayız. Amaç meşru olmayan bir Meclis'i seçime götürmekse, biz bunu yapmalıyız. Amaç sesimizi duyurmak değil mi? Onu da duyuramıyoruz zaten. Bu boykotun ne kadar faydası olacak ki? Ne anlamı var?’’ dedi.

  ÇİLLER'E MESAJ

  DYP'nin ağır toplarından Şanlıurfa Milletvekili Necmettin Cevheri de, Erkan'a katıldığını söyledi, ‘‘Boykot lafı çok çirkin ve ağır bir laf. Böyle şeyler bize yakışmaz’’ diye konuştu. DYP'nin erken seçimi zorlaması için başka tedbirlere başvurması gerektiğini vurgulayan Cevheri, aylardan sonra ilk kez GİK'te söz alırken, ‘‘DYP'nin koyacağı demokratik tepkilere karşı değilim, ama biraz daha yumuşatmak lazım tavırları’’ diyerek, Çiller'e mesaj verdi. Cevheri, önceki gün malvarlığı oylaması öncesinde, DYP Grubu'nun Genel Kurul Salonu'nu terketmesine rağmen salona gelerek, görüşmeleri izledi. Cevheri daha sonra Menteşe ile TBMM kulisinde dertleşti. Menteşe, ‘‘Demokratik tepkilerimiz için daha çarpıcı, daha etkili bir şeyler bulalım’’ önerisini getirdi.

  Tekirdağ Milletvekili Nihan İlgün de, DYP Grubu'nun zaten TBMM'ye az gittiğinden şikayet ederek, boykot kararını onaylamadığını söyledi.

  Tansu Çiller ise ‘‘Biz elimizden geleni yaptık. GİK'ten niçin böyle bir karar çıkarıyoruz? Derdimizi anlatamadığımız için. O yüzden Meclis faaliyetlerinden çekilip, Anadolu'nun bağrına gideceğiz’’ dedi. Çiller, Meclis çalışmalarının bir bölümüne katılabileceklerini söylerken, ‘‘İrtica ile ilgili yasalar ve RTÜK yasası görüşüldüğünde TBMM'ye geleceğiz’’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı