DYP, personeline yüzde 25 zam yaptı

Hürriyet Haber
08 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Şubat 2000 - 00:01

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, şubat ayından geçerli olmak üzere, DYP Genel Merkezi'nde çalışan 120 personele yüzde 25 zam yaptı. Çiller'in 6 aylık dönem için yaptığı zam parti içinde memnuniyetle karşılandı. Personele ödenen yemek fişleri de aylık 20 milyon liraya çıkarılırken, DYP'deki ortalama maaş 300 milyon lira sınırına dayandı. Bir bölüm personelin maaşında ise iyileştirme yapıldı. Çiller, parti yönetimine, ‘‘Maaş artışları yapılırken, enflasyonun altında artış yapmayın’’ talimatı verdi. Çiller'in talimatı ile personele Kurban Bayramı'nda da birer maaş ikramiye verilmesi öngörülüyor. DYP personeli, ağustos ayındaki artışta da, enflasyonun biraz üstünde artış alacak.

FP'NİN İÇİ KARIŞTI

FP Grup Başkan vekili Bülent Arınç, yüzde 15 zam yapan parti yönetimini topa tutarak, ‘‘Yanlış yapıyorlar, çifte standart uyguluyorlar’’ dedi. Arınç, partisini şu sözlerle eleştirdi: ‘‘Kamu çalışanları için yüzde 15 zammı az gören, meydanlara çıkan, çadırlarda konuşan, Kızılay'da arabanın üzerine çıkıp nutuk atan insanlar kendi çalışanlarına yüzde 15 zam vermemelidirler. Veriyorlarsa hata yapıyorlar, yanlış yapıyorlar, çifte standart uyguluyorlar.’’

MHP ise personeline yüzde 15 ile 25 arasında değişen oranlarda zam verdi. Son zamla MHP'deki ortalama ücret 200 milyon lira oldu.

Bu arada DYP Genel Muhasibi Doğan Baran, hükümetin faizlerin yüzde 100'lere tırmandığı bir ortamda, çalışanlara yıllık nema artış oranı olarak yüzde 1.6'yı reva görmesini eleştirdi.

Baran, DYP'de düzenlediği basın toplantısında, çalışanlardan ve işverenlerden kesilerek oluşturulan hesaplarda 3.8 katrilyon lira biriktiğini anımsattı. Baran, bu yıl 8 milyon çalışana 320 trilyon lira nema dağıtıldığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı