DYP geri çektiği gensoruyu yeniden verdi

Hürriyet Haber
07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DYP, ekonomik durumla ilgili olarak hükümet hakkında verip, daha sonra iktidar partilerinin, FP'nin gensoru önergesiyle birleştirilerek görüşülmesi önerisini protesto için geri çektiği gensoru önergesini yeniden Meclis Başkanlığı'na verdi.

DYP'nin yenilediği gensoru önergesinin gerekçesinde, ''Hükümet, IMF ve Dünya Bankası'nın üçüncü dereceden memurlarından talimat alır bir görüntüde, şaşkın, inisiyatiften uzak, güven vermeyen bir tavır sergilemekte ve milli onur rencide edilmektedir'' denildi.

DYP'li üç grup başkanvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, IMF ile yapılan ve başarısızlıkla neticelen ''Yakın İzleme Anlaşması'' ve 2000 yılı başında millete dayatılan stand-by anlaşmasının yoksullaşmaya neden olduğu vurgulandı.

Yıl sonunda yüzde 20-25 olarak ilan edilen enflasyon hedefinde en az yüzde 50 oranında bir sapma olduğu belirtilen gerekçede, gerçek çarşı pazar enflasyonunun ise yüzde 56'ya ulaştığı kaydedildi. Gerekçede, ''içinde insan olmayan IMF programının dayattığı yüzde 25'lik çeyrek yılsonu hedeflerinin tutmayacağı son 11 aylık verilerle ortaya çıkmaktadır'' denildi.

Türk bankacılık sisteminin yaşatığı en büyük mali krizin giderek derinleştiği, İMKB'nin dünyanın en istikrarsız beş borsasından biri haine getirildiği, yabancı sermaye kaçışlarının gündeme geldiği ifade edilen gerekçede, şöyle denildi:

"Bilgi, beceri ve kararlılık eksikliği, Türkiye'yi iç ve dış piyasalarda son derece zor bir duruma sokmaktadır. Gecelik faizler yüzde 400'lere çıkmış, borsa çökmüş, dövize hücum başlamış, Merkez Bankası'ndan 10 gün içinde 6 milyar dolar döviz çıkışı olmuştur. Dövize olan bu talebin ve yüzde 400'lere varan faizin bir iki hafta daha sürmesinin ekonomiyi geri dönülemez tarihi bir çöküşe götürmesinden endişe etmekteyiz.''

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı