Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP de Sezer'in davetiye ayrımına karşı

  Hürriyet Haber
  22 Ekim 2003 - 14:29Son Güncelleme : 22 Ekim 2003 - 14:29

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ''Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna davet konusunda tercih ettiği uygulamanın, Cumhuriyetin temel prensiplerine, demokrasinin ilkelerine, temel insan haklarına veanayasa sisteminin yönetim geleneklerine uygun düşmediğini'' söyledi.

  Partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konularla ilgili görüşlerini açıklayan Ağar, Cumhurbaşkanı Sezer'in Cumhuriyet Bayramı'nda vereceği resepsiyona davetine ilişkin şöyle konuştu:
    
  "CUMHURİYET KAZANIMLARINA TERS"

  ''Cumhurbaşkanımızın davet konusunda tercih ettiği uygulama, Cumhuriyetimizin temel prensiplerine, demokrasinin ilkelerine, temel insan haklarına ve anayasa sistemimizin yönetim geleneklerine uygun düşmemektedir. Bu uygulama, aynı zamanda Cumhuriyetimizin en büyük kazanımı olan kadın-erkek eşitliğine de ters düşmektedir.'' 
    
  Ağar, ''Cumhurbaşkanlığı makamının 'toplumu bir bütün olarak kucaklaması gereken bir halk makamı' olduğunu'' kaydederek, şöyle devam etti:
    
  ''Tercih edilen bu protokol uygulamasının, laik, demokratik Cumhuriyetimizi korumakta zafiyet yaratacağından endişe etmekteyiz.
    
  "BU KRİZDEN YARA ALMAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

  DYP olarak, ortak değerlerimizin tartışma konusu haline getirilmesine ve istismar edilmesine kesinlikle karşıyız.

  Bu krizden demokrasimizin kazançlı çıkması mümkün değildir. DYP olarak, başı örtülü olanın da, başı açık olanın da eşit anayasal ve vatandaşlık haklarını sonuna kadar korumaya kararlıyız.''
    
  Ağar, resepsiyona katılacağını ve ''imkan bulursa düşüncelerini Cumhurbaşkanı Sezer'e de aktaracağını'' bildirdi. 
     
  TÜBİTAK YASA TASARISI'NI DA ELEŞTİRDİ
     
  DYP Genel Başkanı Ağar, TÜBİTAK Yasa Tasarısı'na da değinerek, ''tasarıyı, bilimadamının bağımsızlığına karşı bir tahammülsüzlük olarak gördüklerini'' belirterek, şöyle dedi:
    
  ''Hükümet hangi konuda anlaşamamıştır? Quantum fiziği ile ilgili görüşlerinde mi farklılık vardır? Bağımsızlığı olan bu kuruluşlarla ilgili, Hükümetin içinde kadrolaşma hevesleri yatıyor. Bu teşebbüslerine karşıyız.

  Bir an evvel bu tasarı Meclis'ten çekilmelidir. Türkiye'nin gerçek gündemi bunlardır. Resepsiyon gibi işler, kadrolaşma gibi toplumu kökten rahatsız eden meselelerin gizlenmesine aracı olmaktadır.''
    
  8.5 MİLYAR DOLARLIK ABD KREDİSİ

  ''ABD'den gelecek 8.5 milyar dolarlık kredi konusunda Hükümetin çelişkili açıklamalar yaptığını'' de öne süren Ağar, şöyle dedi:

  ''Başbakan bir başka telde, Dışişleri Bakanı başka bir telde, ekonomi ile ilgili bakanlar başka teldedir.

  Bu işin bir çaresi vardır; siyasi şarta bağlı mali yardım anlaşması mutlaka Meclis'ten geçmelidir. Türkiye'nin aleyhine olan bu ayıbı ancak Meclis kaldırabilir.''
    
  Daha sonra soruları yanıtlayan Mehmet Ağar, ''Maliye Bakanlığı'nın İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Eğitim ve Kültür Tesisleri'nin üniversiteye tahsisini kaldırması kararına'' ilişkin soru üzerine, ''Hükümetin yaptığı fevkalade yanlış bir davranıştır. İstanbul'da kamu yönetimine ait sosyal tesisler dururken, birinci sırada üniversitenin tesisinin elinden alınmasının hiçbir kabul edilebilir tarafı yok'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı