Gündem Haberleri

  DYP dağılıyor

  Hürriyet Haber
  08.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kongre Araştırma Servisi uzmanlarından Migdalovitz tarafından kaleme alınan raporda, Çiller yönetimindeki DYP için, ‘‘dağılan bir parti görünümünde’’ denildi. RP'nin ise İslamcı gündemi ile TSK'yı tahrik ettiği belirtildi.

  ABD Kongresi üyeleri için yayınlanan bir raporda, RP'nin, iktidarın büyük ortağı durumundayken ‘‘İslamcı gündemi’’ ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tahrik ettiği, Tansu Çiller liderliğindeki DYP'nin de ‘‘dağılan bir parti’’ görünümünde olduğu görüşü savunuldu. Kongre Araştırma Servisi (CRS) uzmanlarından Carol Migdalovitz tarafından kaleme alınan raporda, Mesut Yılmaz Hükümeti'nin, 1998'de yapılacak seçimlere ‘‘bir geçiş yönetimi’’ niteliği taşıdığı ifade edildi. Başbakan Yılmaz başkanlığındaki hükümetin, ekonomik sorunlara çare aradığı ve Türk dış politikasını yeniden Batı'ya yönlendirmeye çalıştığı da vurgulandı. Refahyol hükümeti ile Türkiye'de ilk kez İslamcıların ağırlıklı bir konuma geldiklerine işaret eden Migdalovitz, bu dönemde Türk dış politikasının da İran ve Libya gibi ülkelere yönlendirildiğine dikkati çekti. Carol Migdalovitz, raporunda şu görüşlere yer verdi: ‘‘RP, 1997'nin başında İslamcı gündemini iç politikaya tanıtınca, laikliğin anayasal garantörü olan Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tahrik etti. Refahyol'un istifasının ardından, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümeti kurma görevini Mesut Yılmaz'a vererek, laik kurumların eğilim ve isteklerini yansıttı. Şu anda kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olan RP, varolma mücadelesi veriyor.’’

  YENİ RAKİP

  Merkez-Sağ'da bir bütünleşme yaşanmadığını belirten Migdalovitz, ‘‘40'tan fazla milletvekili başka partilere giden Tansu Çiller liderliğindeki DYP, dağılan bir parti görünümünde’’ dedi. Hüsamettin Cindoruk liderliğindeki DTP'nin giderek toparlandığını ve ANAP'ın yeni rakibi olabileceğini kaydeden Migdalovitz, ‘‘Merkez-Sol'daki bölünmüşlük ise sürüyor’’ ifadesini kullandı. Migdalovitz, yüksek enflasyona rağmen Türk ekonomisinin büyüme sağladığını ve Türk özel sektörünün çok canlı olduğunu savundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı