Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP affa iptal hazırlığında

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.12.2000 - 00:01

  DYP, daha af yasası çıkmadan, iptal edilmesi için hazırlıklara girişti. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, af yasa tasarısına tamamen karşı olduklarını belirterek, yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için hazırlık yaptıklarını bildirdi. Çiller, ''Tasarı, sanki bir teröristi salıvermenin altyapısını hazırlama görüntüsü veriyor'' dedi.

  Çiller, ''tasarının, cezaevlerinin baskısıyla gündeme gelmesinin bir büyük devlet görüntüsüyle bağdaşmadığını'' söyledi. Cezaevlerinde kontrol altına alınamayan mahkumların bu yasayla sokağa salıverileceklerini anlatan Çiller, ''Dışarıdaki milleti, masum insanları kim koruyacak? Bayram öncesi birilerini sevindireceksiniz ama bayramda mezar ziyareti yapacaklara ne diyeceksiniz?'' diye sordu.

  Çiller, affa hiçbir siyasi partinin sahip çıkmadığını da savunarak, şöyle devam etti: ''Görüyoruz ki, TCK'nın, hortumlayanlara af imkanı getiren 508, 509 ve 510'uncu maddeleri de af kapsamına alınıyor. Tasarıda toplum vicdanını rahatsız edecek hüküm yok denmesine rağmen, hizmet nedeniylegörevi suistimal edenler af kapsamına alınıyor. Hortumculara göz yumanlar da kapsama giriyor. Murakıp raporlarını sümen altı edenler, banka soygununa göz yumanlar da af kapsamı içinde. Emniyeti suistimal edenler af yasası içinde. Bu hükümet içinde bulunanlar kendilerini kurtarmak istiyorlar, bu açık. Bankayı hortumlayanlar, buna göz yumanlar, kendimizi bunun içine nasıl alırızın hesabını yapmışlar.''

  Siyasetçi affın dışında tutulsun

  Türk Ticaret Bankası'nın özelleştirilmesine ilişkin ihale öncesinde pazarlık yaparken suçüstü yakalanan dönemin başbakanının da af kapsamına alınmaya çalışıldığına dikkati çeken Çiller, ''Siyasetçi af yasasıyla kendini affettirmez. Siyasetçi bunun dışında kalmalıdır. Bu affı reddetme imkanı en azından bu tasarının içine konulabilmelidir'' dedi.

  Depremde yıkılan evlerin müteahhitlerinin, bu evlere yanlış ruhsatverenlerin de tasarı kapsamı içinde yeraldığını hatırlatan Çiller, Anayasa Mahkemesi'nin sözkonusu yasayı iptal ederek kapsamını genişletmesinden endişe ettiklerini vurguladı.

  Çiller, ölüm cezalarının yerine getirilmeyeceğine ilişkin hükmün son dakikada sanki dış baskıyla yapılıyormuş gibi tasarıya eklenmiş olduğunu da öne sürerek, ''sanki bir teröristi, Türkiye'nin binlerce insanının canına kıyan birilerini salıvermenin altyapısını hazırlama gibi bir görüntü ortaya çıkıyor'' dedi.

  Çiller, bir soru üzerine de, yasayı Anayasa Mahkemesine götürme çalışması başlattıklarını, yeterli imzayı sağlamak için de girişimde bulunacaklarını kaydetti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı