DVD pazarı 3.3 trilyona ulaştı

Hürriyet Haber
22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.01.1999 - 00:01

Türkiye'de DVD pazarındaki hızlı büyüme ithalatçı firmaları şaşırttı. Piyasadaki talebi ölçmek için küçük çapta ithalata başlayan Raks Satış ve Pazarlama A.Ş., beklemediği bir taleple karşılaşınca, yeni siparişler vermek zorunda kaldı. Raks, eylül ayından itibaren 4 aylık sürede yaklaşık 24 bin adet DVD satışı gerçekleştirdi. Raks'ın ithalatının yanısıra, internet ve yolcu beraberinde gelenlerle birlikte DVD satışı 250 bin adeti bulurken, DVD pazarı 3.3 trilyonluk bir pazara ulaştı.

Geçtiğimiz Eylül ayından itibaren Türkiye'de satılan Warner Bross ve Buena Vista firmaları ile bunlara bağlı çalışan firmaların filmlerini Almanya'dan ithal etmeye başlayan Raks, karşılaştığı yoğun ilgi üzerine bu alandaki araştırma geliştirme çalışmalarını da hızlandırdı.

D&R VE RAKSOTEKLERDE

D&R Music and Book Store'lar ile Raksotek mağazalarında DVD satışı yapılırken, satılan DVD çeşitliliği de gün geçtikçe artıyor. D&R yetkilileri, şu ana kadar satılan miktarlar göz önüne alındığında DVD'nin yakın bir zamanda Türkiye'de iyi bir pazar payına sahip olacağı vurguluyorlar.

Yakın bir zamanda bu ürünler dışında, Palermo firması da Colombia firmasına ait DVD'lerin ithaline başlama kararı aldı. İthal edilen DVD'ler, Kültür Bakanlığı'ndan bondrol alındıktan sonra piyasaya sunuluyor. DVD'lerde 15 lisanda alt yazı bulunuyor. DVD filmlerinin fiyatı ise 30-40 dolar arasında değişiyor.

Türkiye'de resmi ithalat dışında diğer yollarla piyasaya giren DVD'ler için Raks firması, ‘‘Diğer yollarla gelen DVD'lerde Türkçe altyazı olmadığı gibi bizim sunduğumuz DVD'ler ile aralarında 2-3 kat fiyat farkı bulunuyor’’ uyarısı yaptı. DVD player'ların satışları ile doğru orantılı olarak DVD satışları da gün geçtikçe artıyor. Bu hız göz önüne alındığında, 2000'li yıllarda eğlence sektöründeki en büyük gelişimin bu alanda yaşanacağı vurgulanıyor. DVD'deki bir başka özellik de sinemalarda gösterime yeni sunulan ‘‘Mulan’’ adlı filmde kendisini gösteriyor. Yaklaşık 1.5 ay önce evlerde izlenmeye başlanan bu film, türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor. Film, DVD'de Dijital Theatre System ile evlerde gerçek sinema zevkine ulaşılan bir ses sistemine sahip.

5.2 TRİLYONLUK PAZAR

DVD player da Türkiye'de mevcut video pazarının yerini hızla almaya başladı. Fiyatları 250 ile 500 milyon arasında değişen bu cihazlar 1998 yılında 4 bin adet satılırken, bu rakamın 1999 yılında 15 bin adete yükselmesi bekleniyor. Ortalama fiyatları ele alındığında DVD video oynatıcılarının bu yıl 5.2 trilyonluk bir pazara ulaşacağı belirtiliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı