GeriSpor DVD’den sonra sırada ne var?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DVD’den sonra sırada ne var?

DVD’den sonra sırada ne var?
refid:3850463 ilişkili resim dosyası

DVD’den sonrası da var. Şimdiden bunlar planlanmış durumda. DVD’yi Blu Ğ Ray Disc (BRD) ya da HD Ğ DVD (Yüksek çözünürlüklü DVD) izleyecek. Japonya’da 2003 yılı sonunda ortaya çıkan bu iki yeniliğin film, bilgisayar, video oyunları ve müzik gibi her alanda DVD’nin yerini alması bekleniyor.

Peki bu iki yenilikten hangisi, Blu Ğ Ray Disc mi (BRD) ya da HD Ğ DVD (Yüksek çözünürlüklü DVD) mi galip gelecek? Konunun uzmanları bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir yandan Toshiba, Paramount, Universal ve Warner gibi dev kuruluşların başı çektiği, HD - DVD’yi destekleyen "DVD Forumu". Diğer yandan BRD’yi tercih eden Sony, Samsung, 20th Century Fox ve Disney’den oluşan "muhalifler".

Görünüşte BRD ve HD - DVD’yi 12 cm’lik klasik çaplarıyla eski bir CD ya da DVD’den ayırt etmek mümkün değil. Ancak bu ikisini de kullanabilmek amacıyla yeni bir okuyucu almak gerekiyor (görüntü kalitesini algılayabilmek için daha yüksek çözünürlüğü olan bir televizyon).

Her iki format da aynı yenilikten yararlanıyor: Mavi lazerli diyod. Diskete kaydedilen bilgileri okuyan lazer ne kadar kısa dalgaya sahipse, odak noktasının çapı da o kadar zayıf oluyor. Mavi lazerin dalga uzunluğu (450 nanometre) DVD’nin kırmızı lazerinin dalga uzunluğundan (650 nanometre) ya da CD’nin turuncu dalga uzunluğundan (780 nanometre) daha kısadır.

Kendine özgü yetenekler

Mavi lazer demeti daha kısa olduğundan daha küçük bilgi plakalarının okunmasına olanak tanıyor. Bu da aynı yüzeydeki bir diskete daha fazla sayıda bilgi plakasının işlenebilmesi anlamına geliyor.

Her iki formatın da kendine özgü yetenekleri var. BRD, HD Ğ DVD’ninkiyle aynı mavi lazeri kullanmasına rağmen ışın demeti daha kısa olduğundan daha büyük bir stoklama kapasitesine sahip. Nitekim bu ışın demeti HD-DVD’ninkine kıyasla daha yakınsak bir mercekten geçiyor. Böylece mercekten çıktıktan sonra daha çabuk inceliyor.

Ancak bu tür bir yapı için DVD’ye ya da HDĞDVD’ye kıyasla diskette değişiklik gerekiyor: Bilgiyi içeren ve ışın demeti tarafından "okunan" disket katmanı BRD okuyucusunun temas edebilmesi için yüzeye daha yakın olmalıdır. Bu nedenle BRD’nin bilgi plakaları daha küçük ve daha fazla sayıda olabilir.

Büyük yatırım

Sonuçta klasik bir DVD’ninkine benzer şekilde tek yüzey Ğ çift katmanlı BRD 50 gigaoktet bilgi içerirken, tek yüzey - çift katmanlı bir HD- DVD 30 gigaoktet bilgi kapsayabilecektir. Sırada, tek yüzey Ğ üçlü katmanlı 45 gigaoktetlik HD Ğ DVD’lere karşılık 200 gigaoktetlik (her yüzeyde 4 katman) BRD’ler var. Daha fazla bilginin stoklanması çok daha üstün nitelikli bir görüntü sunuyor.

Ancak BRD’nin yapılması çok daha zor. HD - DVD ise DVD’den sadece bilgi plakalarının ölçüsü açısından ayrıştığından, DVD’nin halihazırdaki üretim sisteminde bir değişikliğe gitmek gerekmiyor; buna karşılık BRD’ler daha yeni üretim yapısına gerek duyduğundan ilk başta çok daha büyük bir yatırım gerekiyor.

Daha fazla bilgi

Ayrıca BRD’nin enformasyon katmanları bir DVD ya da HD ĞDVD’ye kıyasla disketin yüzeyine daha yakın olduğundan ve okuma merceği de disketin yakınında yer aldığından parmakla dokunma ya da mercek bile okuma kanallarını daha kolay bozabiliyor.

Bununla birlikte, BRD’yi geliştirenler ilk modeller ve DVD’ninkilere kıyasla daha dayanıklı yeni bir cila ortaya koyduklarını belirtiyorlar. Bu arada, bu işin profesyonelleri iki teknoloji birbirinden son derece farklı olduğu için BRD ve HD - DVD’de aynı okuyucunun kullanılamayacağını belirtiyorlar. Bununla birlikte Samsung, çok fazla hassas olmasa da her iki formatı da aynı anda okuyabilecek bir okuyucuyu 2006 yılı sonuna kadar piyasaya süreceğini bildirdi.

(Daha fazla bilgi için: "DVD Forum" www.dvdfroum.org/

HD-DVD; www.hddvdprg.org/

BRD; www.blu-raydisc.com


Mavi lazer diyod sayesinde iki yeni yöntem

HD - DVD ve BRD’nin ikisi de mavi lazer diyod sayesinde çalışıyor. Mavi lazer çok kısa bir dalga uzunluğuna sahip olduğundan halihazırdaki DVD’lerden daha dar bilgi plakalarının içine kayabiliyor. Böylece bir disket üzerine daha fazla bilgi plakası yani daha fazla bilgi yerleştirmek mümkün olabiliyor. BRD, HD - DVD’ye kıyasla daha yakınsak bir mercek kullanıyor: Daha kısa olan lazer daha fazla bilgiyi "okuyabiliyor". Buna karşılık, mercek diskete daha yakın, cila daha az kalın ve disket daha hassas olmalıdır.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle