İZMİR HABERLERİ

"Düzensiz anne sütü alan çocuk yemek seçiyor"

DHA
13.07.2017 - 11:57Son Güncelleme :
DHA

MEDİCAL Park İzmir Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, beslenme alışkanlığının bebeklik çağında başlayan bir davranış şekli olduğunu belirterek, "Anne sütünün düzensiz alınması ve ek besinlerin karışım halinde verilmesi çocukların yemek seçmesine neden oluyor" dedi.

Diyetisyen Fatma Baysal, beslenme konusunda ailelerin yaşadığı en büyük problemlerden birinin çocuklarının yemek seçmesi olduğunu söyledi. Ailelerin, çocuklarına sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğretmek ve yemek seçme alışkanlığından vazgeçirmek için bebeklik çağında harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Baysal, ailelerin bebeklerine olan yaklaşımın çocuğun beslenme alışkanlığı üzerinde etkili olduğunu kaydederek, "Anne sütü ve ek besinlere geçilmesiyle birlikte dil üzerindeki tat hücreleri zenginleşmeye başlar. Beslenme sorunlarının oluşmasında bebeklik çağından itibaren annenin bebeğe yaklaşımı ve anne sütünün düzensiz alınması büyük  etki gösterir. Ek besinlere geçilmesi ile birlikte besinlerin karışım halinde verilmesi bebeğin, besinlerin tadını ayrı ayrı almasına engel olduğu için yemek seçmesine neden olabilir. Çocuğun her tadı alması sağlanmalıdır" dedi.

Okul çağından itibaren öğretmen ve arkadaşlık ilişkilerinin de çocuğun yeme davranışını etkiyebileceğini dile getiren Fatma Baysal şunları söyledi:

"Çocuk çoğu kez aileden çok öğretmenin sözünü dinleyebilir ve onu rol model olarak alabilir. Öğretmen bu durumda beslenme eğitimini de önemsemelidir.  Örnek olarak mevsim sebzeleri nelerdir, sağlıklı  beslenmenin vücudumuz için neden önemlidir gibi eğitimleri de öğrencilere vermelidir. Ayrıca okuldaki kantinler ve yemekhane mutlaka sağlıklı beslenmeye uygun hale getirilmeli, çocukların aralarda atıştırmalar yerine daha sağlıklı tercihler de bulunmasını sağlamalılardır."

"SEVMEDİĞİ YEMEĞİ SÜSLEYİN"

"Çocuğunuza sofrayı neşeli hale getirin" diyen Baysal, "Çocuğunuz sebze yemiyorsa  sevdiği yemeklere, çorbalara, köftelere rendelenmiş sebze eklenebilir bu şekilde fark etmeden tüketmesi sağlanabilir. Bu sebzeleri sevdiği yemeklere çocuğun seveceği şekilde süsleme olarak kullanabilir. Yemek masasında ona özel renkli çatal kaşık ve tabak kullanımı ilgisini çekebilir. Yemekten önce çocuğa atıştırmalık (cips, çikolata) besin verilmemelidir. Çocuğun sofraya aç oturması sağlanmalıdır. Ailenin beslenme tarzı da çocuğun alışkanlıklarını etkilemektedir. Bir yaşından sonra çocuk aile ile birlikte sofraya oturmalıdır. Yemekler çeşitlendirilerek çocuğun farklı besinlerin tadını alması sağlanmalıdır" diye konuştu.

"YEMEYE ZORLAMAYIN"

Çocukların yiyecekle korkutulmaması gerektiğini ifade eden Baysal, "Eğer çocuk bir besini tüketmeyi reddetti ise, başka bir besin tükettirilmeye çalışılmamalı ve sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmemelidir. Ailede herkes çocuğa karşı tutarlı bir tutum içerisinde olmalıdır. Çikolata gibi besinler ödül olarak kullanılmamalı, bunun yanında sevmediği besinler asla ceza olarak kullanılmamalıdır. Çocuğun yemeği kendisinin yemesine izin verilmelidir. İlk seferde sevmediği bir besinin tüm porsiyonunu bitirmesi için ısrar edilmemelidir. Çocuğun sonraki sofra düzenine kadar acıkması beklenilmelidir. Acıkan çocuk yeme isteği duyacak ve tüketimlerini arttıracaktır. Yapılan çalışmalarda beslenme bozukluğu yaşayan çocukların ailelerinde ısrarcı ve sürekli yemek yemesi üzerinde durması gözlenmiştir" dedi.

"UZMANA DANIŞIN"

Diyetisyen Baysal, çocuklarda yemek seçmenin, fizyolojik olarak tadını beğenmemesi ile birlikte ailenin dikkatini çekme veya kızgınlık belirtisi olarak da ortaya çıkabildiğini söyledi. Sabırla ve şefkatle çocuğa yaklaşmaya devam edilip, altında yatan psikolojik nedenlerle ile ilgili pedagog ve pediatri uzmanlarından yardım alınmasını önerdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Düzensiz anne sütü alan çocuk yemek seçiyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:41
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı