Düzce'den İstanbul'a yürüyecekler

ANKA
09.05.2011 - 14:40 | Son Güncelleme:

Düzce Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren MAS-DAF Makine işyerindeki işlerinden çıkarılan 20 işçi, kendileri gibi işten çıkartılan 120 işçi adına yarın Düzce’den İstanbul’a, Ataşehir’deki şirket merkezine bir yürüyüş başlatacak. 10 gün sürmesi planlanan yürüyüş 20 Mayıs Cuma günü İstanbul’da noktalanacak.

İşçilerini böyle ezmeye çalışmıştı / WEB TV

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre, MAS-DAF Makine işyerinde çalışan ve Birleşik Metal-İş Sendikasında “örgütlendikleri için işten çıkarılan” 20 işçinin, kendileri gibi işten çıkartılan 120 işçi adına 10 Mayıs Salı günü Düzce’den İstanbul’a bir yürüyüş başlatacakları duyuruldu.

MAS-DAF işçilerinin 2010 yılının ilk aylarında anayasal haklarını kullanarak Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olduklarının belirtildiği açıklamada, yasal prosedür gereği çoğunluk tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurulduğu ve Bakanlık’ın 6 Eylül 2010 tarihli yazısıyla Sendikanın yeterli çoğunluğu sağladığını belirten yazısını taraflara bildirdikleri ifade edildi. Açıklamaya şöyle devam edildi:

“İşçilerin Sendikalı olmasını bir türlü hazmedemeyen işverenlik önce bir grup işçiyi işten çıkartmış ve kapı önünde bekleyen bu işçileri fabrika müdürünün arabasıyla ezmeye kalkmıştır. Olayın kamuoyunda geniş yankı bulması üzerine işçileri yeniden işe alan işveren daha sonra 4 Nisan 2011 tarihinde bu defa işçilerin tümünü tazminatsız olarak işten çıkarmıştır.”

“ONLARIN SUÇU SENDİKALI OLMAK”

İşten çıkarılan işçilerin çok zor durumda olduğunun belirtildiği açıklamada, “Onların Suçu sendikalı olmak ve evlerine ekmek götürmek için işlerini geri istemek. Cezaları ise, kar, kış, kıyamette işsiz ve bitap vaziyette fabrika önünde beklemek, Jandarma Komutanlığında saatlerce sorguya çekilmek ve evlerine ekmek götürememektir” denildi.

O tarihten bugüne işlerine geri dönmek için, fabrika önünde ve İstanbul Ataşehir’deki Merkez Binasının önünde bekleyen MAS-DAF işçileri, şimdi de işlerine geri dönebilmek için 10 gün sürmesi planlanan bir yürüyüş başlatıyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı