DÜZCE HABERLERİ

Düzce'de hava kirliliği iddiası

AA / Ömer Ürer
22.01.2015 - 17:11Son Güncelleme :

- ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu: - "Dün partikül madde üzerinden hesaplama yaptığımızda AB sınır değeri 50 mikrogram/metreküpün 13 katı yüksekliğinde hava kirliliği değeri ölçüldü. 2014 yılı içinde 297 gün Düzceliler kirli havayı ciğerlerine çekmek durumunda kaldı"

YEREL HABERLER DÜZCE

AA / Ömer Ürer

DÜZCE (AA) - Türkiye Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, "Dün partikül madde üzerinden hesaplama yaptığımızda AB sınır değeri 50 mikrogram/metreküpün 13 katı yüksekliğinde hava kirliliği değeri ölçüldü. 2014 yılı içinde 297 gün Düzceliler kirli havayı ciğerlerine çekmek durumunda kaldı" dedi.

Bozoğlu, Hava Kalitesi İzleme İstasyonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte ciddi hava kirliliği problemiyle karşı karşıya olunduğunu söyledi.

Hava kirliliği sorunun ciddi aşamada olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, " Sorun gerçekten çok büyük, çok büyük problemle karşı karşıyayız. Dün partikül madde üzerinden hesaplama yaptığımızda AB sınır değeri 50 mikrogram/metreküpün 13 katı yüksekliğinde hava kirliliği değeri ölçüldü. 2014 yılı içinde 297 gün Düzceliler kirli havayı ciğerlerine çekmek durumunda kaldı" dedi.

"Düzce, Türkiye’nin en fazla hava kirliliği yaşayan bölgesidir" diyen Bozoğlu, şöyle konuştu:

"Hava kirliliğinin temel kaynaklarından bir tanesi de hem kalitesiz kömürün dağıtılması hem de trafik probleminin yüksek olması, bir yandan da coğrafi yapısından kaynaklı Düzce’nin sıkıntılı süreçle karşı karşıya kaldığını bir kez daha görüyoruz. Londra’da 1952 yılında tıpkı Düzce’deki gibi problem yaşandı. 4 bin insan hayatını kaybetti. 100 bin insan ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kaldı. Tarihte bu kadar somut gerçeklik varken, Düzce’de hala yöneticilerin sessiz kalması kabul edilemez durumdur. Düzce’nin coğrafi durumundan kaynaklanan hava kirliliğinin dağılamaması gibi bir problem de var. Düzce için temiz hava eylem planının oluşturulması gerekiyor."

Bozoğlu, ücretsiz kömür dağıtımı yerine doğalgaz kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Düzce'de hava kirliliği iddiası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 17 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Düzce'de hava kirliliği iddiası haberi güncellenecektir.

  DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:55
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı