DÜZCE HABERLERİ

Düzce’nin Hava Koridorları Belirleniyor

IHA
26.10.2015 - 14:11Son Güncelleme :

GENÇLER DÜZCE'NİN HAVA KORİDORUNU BELİRLİYOR.

IHA

Her kış Düzce’nin kabusu olan ve şehrin üzerine çöken kirli hava bu kış yaşanacak mı bilinmez ancak hu konuda kolları sıvayan Düzce Üniversitesi Peysaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyeleri ve akademisyenler, Düzce’nin hava koridorlarını belirlemeye çalışıyor.
Peysaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Sinem Özdede, Düzce sokaklarında yaptığı ölçümlerle hava sirkülasyon koridorlarını ve rüzgar akımlarının şiddet ve yönlerini tespit etmeye çalışıyor. Bölüm öğrencileri ile birlikte 49 Mahallede çeşitli noktalardan 3 ayda bir ölçümler alan Sinem Özdede yaptığı çalışmaları anlattı.
Sinem Özdede hava kirliliğinin önüne geçemeyeceklerini ancak daha sağlıklı ve daha yaşanabilir, kaliteli bir havaya kavuşulabileceğini de dile getirdi. Sinem Özdede; “Bu bilimsel çalışmalar kapsamında yapılan ve benimde doktora tezim olan bir çalışma. Kentsel tasarım ve planlama ile rüzgarı ilişkilendiriyoruz. Düzce Merkeze bağlı 49 mahallede ölçümler yapıyoruz. Rüzgar Şiddeti ve yönü dışında sıcaklık, basınç ve nemde ölçüyor. Bu çalışma kapsamında Düzce’nin çanak şeklinde bir yapısı var ve bu da hava kirliliğine neden oluyor. Ancak bunun üzerine çarpık kentleşme de geldiği zaman çok daha fazla hava sıkışmaları olabiliyor. Biz eğer rüzgarla ilgili kısımda güzel ve çok daha geçirgen koridorlar sağlayabilirsek havayı sirküle edebilirsek en azından planlar kapsamında çok daha yaşam kalitemizin yükselebileceğini söyleyebiliriz” dedi.
Projenin bittikten sonra Düzce belediyesi ile de paylaşılacağını vurgulayan Sinem Özdede; “Çalışmamız henüz bitmedi. Bittiği zaman tabi ki belediyemiz ile de paylaşacağız. Ancak 3 ayda bir aynı zamanda aynı yerlerden ölçümler alıyoruz. Son ölçümlerimiz Ocak ayında yapacağız” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Düzce’nin Hava Koridorları Belirleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 14 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Düzce’nin Hava Koridorları Belirleniyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı