DÜZCE HABERLERİ

Düzce’de Silajlık Mısır Hasadı Başladı

IHA
29.08.2015 - 09:00Son Güncelleme :

DÜZCE'DE SİLAJLIK MISIR HARMANINA BAŞLANDI. İL MÜDÜRÜ HARUN KABAOĞLU HASATI YERİNDE İNCELEDİ.

IHA

Düzce’de hayvanlar için bu yıl 190 ton mısır silajı yapılacak. İlk hasat ise Otluoğlu köyünde başladı.
Düzce’de hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamak için ekilen silajlık mısırın hasadı başladı.
Merkez İlçe Otluoğlu Köyünde yapılan ürün hasadını yerinde inceleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu “Verimli ve karlı bir hayvancılığın yapılabilmesi için kaba ve kesif yemin mümkün olduğunca ucuza mal edilmesi gereklidir. Çiftçilerimizin, mevcut arazi varlığına göre birim alandan alacağı en yüksek yem hammaddesi hayvancılıkta karlılık ve dengeli beslenme açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Birim alandan en yüksek verimi sağlayacak ve içerdiği yararlı besin maddeleri sayesinde en iyi kaba yem bitkisi mısır olarak kabul edilir ve uygun koşullarda silajından yararlanabilir. Mısır silajında kaliteli bir silaj için uygun hasat zamanı çok önemlidir. Bu yıl ilimizde yaklaşık 42 bin dekar alanda silajlık mısır üretimi yapılacak. Bu üretimden de yaklaşık 190 bin ton mısır silajı elde edileceğini tahmin ediyoruz” dedi.
Kabaoğlu ayrıca, bakanlığın 2015 yılı desteklemeleri ile ilgili olarak dekar başına sulu ortamda yapılan silajlık mısır üretimine 75 TL, kuru ortamdakine ise 35 TL karşılıksız destek verdiğini, çiftçilerin yem bitkileri desteğinden yararlanabilmeleri için yem bitkisini hasat etmeden önce İl/İlçe Müdürlüklerine mutlaka başvuru yapmaları gerektiğini bildirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Düzce’de Silajlık Mısır Hasadı Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 09 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Düzce’de Silajlık Mısır Hasadı Başladı haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:36
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı