İZMİR HABERLERİ

Duymayanlara destek olacaklar

DHA
27.03.2017 - 12:35Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'deki Özel Ege Lisesi'nin girişimci öğrencileri 3X Genç Başarı Şirket Programı kapsamında Corti adlı şirketi kurdu. Şirket, tasarlanan kulaklık kablosu sarıcıyı satışa sundu.
Genç Başarı Eğitim Vakfı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde lise öğrencilerine iş fikri geliştirme, iş planı hazırlama, şirket kurma ve tasfiye etme tecrübesi yaşatmayı amaçlayan 3X Genç Başarı Şirket Programı çerçevesinde Özel Ege Lisesinin girişimci 6 öğrencisi danışman öğretmenleri Batuhan Alparslan ve Fırat Ural ile birlikte Corti şirketini kurdu. Öğrenciler Hasan Alp Dumrul, Oğuzhan Yıldırım, Selin Yağmur Çakmak, Şebnem Türkoğlu, İlke Karadeniz ve Cenker Öztin tarafından kurulan Corti, kulaklık kablolarının birbirine karışmasını engelleyen kulaklık kablosu sarıcı ürünü İzmir Makine Sanayi'nin katkılarıyla üretilen kutusuyla birlikte satışa sundu. Öğrenciler ürünün satışından elde edilen gelir ile işitme engelli gençlerin eğitimlerine katkıda bulunmayı hedefliyor.
AVRUPA'DA İŞ FIRSATI
Özel Ege'li girişimciler program kapsamında mayıs ve aralık aylarında Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen iki ayrı ankete katılacak. Öğrenciler, haziran ayında ise uluslararası Entrepreneurial Skills Pass (ESP) sınavına girecek. İşletme, ekonomi, finans ve şirket etiği konularından 28 soru içeren online sınavda geçerli sayıda soruyu yanıtlayan öğrenciler, girişimcilik konusunda bilgi, beceri ve yetkinliklerini uluslararası alanda belgelemiş olacak. Genç girişimciler CV'lerine ekleyebilecekleri ve 23 ülkede geçerliliği olan ESP sertifikaları ile Avrupa'da küçük ve büyük işletmeler, yüksek düzey ve uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan fırsatlara da erişme olanağına kavuşacak.
YILIN ŞİRKETİ YARIŞMASI
Program kapsamında şirketlerini başarıyla yöneten genç girişimciler için Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından 'Yılın Şirketi' yarışması düzenlenecek. Tüm şirketler hazırladıkları üçer dakikalık video ve faaliyet raporlarını vakfa gönderecek. Değerlendirme sonucunda toplam 50 şirket 2016-2017 Ticaret Fuarı ve Yılın Şirketi Yarışması'na katılacak. Sosyal Medya Ödülü için ise gönderilen videolar youtube kanalı üzerinden 15 -21 Nisan 2017 tarihlerinde paylaşıma açılacak. Her ilden yüklenen videolar arasında en yüksek sayıda beğeni alan viedo sahibi takım, ilin sosyal medya birincisi seçilecek.
Özel Ege Lisesi Müdürü Aylin Musluoğlu, 3X Şirket Programı'nın öğrencilerin takım çalışması, beşeri ilişkiler, finansal okuryazarlık, kritik düşünme, istihdam edilebilirlik ve problem çözme konularında gelişimlerini hedeflediğini söyledi.

İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Duymayanlara destek olacaklar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 12 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Duymayanlara destek olacaklar haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı