Gündem Haberleri

  Duygu'ya yakışır veda

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 13:23 | Son Güncelleme:

  Gazeteci- yazar Duygu Asena'nın tabutu, camiden cenaze arabasına kadar kadınların omuzlarında taşındı.

  İstanbul'da önceki gün ölen gazeteci yazar Duygu Asena son yolculuğuna uğurlanıyor. Asena için ilk tören son görev yaptığı Vatan Gazetesi'nde düzenlendi.

  Mecidiyeköy'deki Vatan Gazetesi'nin binası önünde düzenlenen törende, Asena'nın cenazesi sarı güllerle süslendi.

  Gazeteci yazar Haşmet Babaoğlu törende gazete adına yaptığı konuşmada, Duygu Asena'nın “sözlerin değil, hayatların özgür ve parlak olmasını istediğini” ifade ederek, Asena'nın hayatında güler yüzünü eksik etmeden mücadele ettiğini söyledi.

  Babaoğlu, “Türk gazeteciliğinde Duygu Asena bir milattır, Türk gazeteciliğinde kadınların yeri ve kadının yeri açısından gerçek bir milattır” dedi.

  Kadın gazeteciler adına iyi ve doğru ne varsa bunların Duygu Asena sayesinde olduğunu ifade eden Babaoğlu, “Kadının adı var artık. Güle güle Duygu” diye konuştu.

  Tören, din görevlisi eşliğinde dua edilmesinin ardından sona erdi ve Asena'nın cenazesi alkışlarla Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenecek törene götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

  Törene, Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Mutlu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Asena'nın kız kardeşi İnci Asena, yeğeni Berfu Çapın ve gazeteci dostları katıldı.
    
  AKM'DEKİ TÖREN

  Duyguya yakışır veda
  Duygu Asena son yolculuğuna uğurlandı.

  Duygu Asena'nın sarı güllerle süslenen cenazesi AKM'ye getirilerek Büyük Salonda düzenlenen sahneye konuldu.

  Buradaki tören gazeteci yazar Nebil Özgentürk'ün Duygu Asena için hazırladığı belgeselin izlenmesiyle başladı.

  Törenin sunuculuğunu yapan Metin Uca, törene beyazlar giyerek geldiklerini, çünkü bunun Duygu Asena'nın isteği olduğunu ifade ederek, törende sadece kadınların konuşacağını söyledi.

  Törende konuşan Şirin Tekeli, Duygu Asena ile zaman zaman farklı uçlarda da olsa feminizm adına aynı mücadeleyi verdiklerini belirterek, “Mutlu uyu Duygu, çünkü artık Türkiye'de kadının adı var” dedi.

  Gazeteci İpek Çalışlar da Asena'nın gazeteci yönüne işaret ederek, onun mutlaka bir gazetenin genel yayın müdürü olması gerektiğini söyledi.

  Çalışlar, Asena'nın toplumsal dönüşüme öncü olduğunu ifade ederek, ”O bir fikir kadınıydı. Her zaman aramızda yaşayacak” dedi.

  Törende söz alan ve Ürdün'den geldiğini ifade eden Semahat El Raşdan da ressam ve heykeltıraş olduğunu belirterek, “37 yıldır yurt dışında yaşıyorum. Bana hep Atatürk'ü, Nazım Hikmet'i ve Aziz Nesin'i soruyorlardı. Buna bir Türk kadını da eklendi. Bu Duygu Asena'ydı. Hepsi haksızlığa göğüs gerdi ve fikirleri ölmedi, hala yaşıyor” diye konuştu.

  Mor Çatı Derneğini temsilen konuşan Gül Sun ise Asena'nın ölümüyle onun isteği doğrultusunda büyük bir bağış aldıklarını kaydederek, bugüne kadar yapılan tüm bağışlara çok sevindiklerini, bu bağış sonrasında ise büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.

  Pınar Selek de konuşmasında Asena ile anılarına işaret ederek, kendisi cezaevindeyken Asena'nın annesiyle birlikte sanki teyzesiymiş gibi ziyarete geldiğini ve kendisiyle görüştüğünü anlattı.

  Selek, Asena'nın hayatta ne kadar mağdur varsa onun yanında olduğunu kaydederek, “Asena kendi doğruları için yaşayan bir kadındı. Her konuda öncü bir kadındı” dedi.

  Duyguya yakışır veda
  Duygu Asena gözyaşlarıyla uğurlandı.

  Tören öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Asena'nın kız kardeşi İnci Asena, bazı duyguların sözcüklerinin bulunmadığını ifade ederek, şu anda duygularını sözcüklerle ifade edemediğini söyledi.

  Gazetecilerin ellerindeki sarı gülün anlamını sormaları üzerine de Asena, Duygu Asena'nın kendisine bu konuda bir şiir okuduğunu hatırlatarak, bunun için onu sarı güllerle uğurlamak istediğini belirtti.

  Asena'nın yeğeni Berfu Çapın ise “Onu çok özleyeceğiz, o hala yaşıyor” diye konuştu.   Törenin ardından Asena'nın cenazesi alkışlar ve “Nehirlerin birleştiği yerde” adlı enstrümantal müzik eşliğinde omuzlara alınarak Teşvikiye Camii'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.

  Duygu Asena'nın cenazesi, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi. Burada sarı güllerle süslü Asena'nın tabutunun üzerine kırmızı güller de konuldu.

  Asena'nın kardeşi İnci Asena ve yeğeni Berfu Çapın, tabutun başında taziyeleri kabul etti.

  Duygu Asena'nın “Kadının Adı Yok” adlı kitabından uyarlanarak çekilen filmde rol alan sanatçı Hale Soygazi, burada gazetecilerin soruları üzerine, Asena'nın kadın ve erkek eşitliği konusunda verdiği mücadelelere dikkat çekerek, yerinin doldurulamayacağını ve unutulmayacağını söyledi.

  İstanbul Valisi Muammer Güler de Asena'nın kadın haklarının yılmaz savunucusu olduğunu dile getirdi.

  Yazar Yaşar Kemal ise Duygu Asena'nın cesur bir insan, bir kahraman olduğunu kaydetti.

  Sanatçı Emel Sayın da Asena'nın Türk kadınının çağdaş ve aydınlık yüzü olduğunu ifade etti.
    
  TABUTU KADINLAR OMUZLADI
        
  Duygu Asena'nın tabutu başından ayrılmayan bir grup kadın, namaz vaktinde de burada kalarak, saf tuttu ve Asena'nın cenaze namazını kıldı.

  Kadınlar öğle vakti kılınan namazın ardından da Asena'nın tabutunu omuzlarına alarak, “Kadınlar vardır, kadınlar her yerde” sloganıyla cenaze aracına kadar taşıdılar.

  Aralarında İnci Asena'nın da yer aldığı kadınlar, cenaze aracını alkışlarla mezarlığa uğurladı.
          
  GAZETECİ TEZERDİ DE TOPRAĞA VERİLDİ
    
  Bu arada, Teşvikiye Camii'nde Duygu Asena ile aynı anda gazeteci Ergil Tezerdi'nin de cenaze namazı kılındı.

  Camideki cenaze törenlerine, Asena ve Tezerdi'nin aileleri ve yakınlarının yanı sıra CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul Valisi Muammer Güler, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, eski bakanlardan Cavit Çağlar ile Dinç Bilgin, Bülent Eczacıbaşı, Sezen Aksu, Berna Yılmaz, Mehmet Ali Erbil ve Zeki Alasya'nın da aralarında bulunduğu medya, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

  Duygu Asena ve Ergil Tezerdi'nin cenazeleri, daha sonra götürüldükleri Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı