"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Duygularınızı teknolojiyle kontrol edin

DUYGUSAL dünyamı kontrol etmek hep bir sorun oldu benim için.. Dışarıdan öyle görünmese de içim hep hassas, kırılgan.. Bereket, yıllarca yaptığım canlı yayın programlar sayesinde duygularımı yönetmeyi olmasa da en azından perdelemeyi öğrenebildim de renk vermiyorum...Yani içimde cenaze olsa da dışımdan düğün var sanabilirsiniz.İşte iç dünyamın bazen beni yoran bu iniş çıkışlarını ve duygularımı biraz olsun kontrol edebilme ihtiyacı içindeyken İntegral Bütünsel Gelişim Merkezi’nin ‘Biofeedback’ programını duydum. Amaç özel bir teknoloji ile bedenimizi ve zihnimizi kolayca kontrol altına alabilmek, stresin zararlı etkilerinden korunmak...Kulağıma ve parmaklarıma takılan elektrotlarla kalp ritmim, beyin dalgalarım ve nefes hızım gibi vücut fonksiyonlarımı ölçerek görüntülü, sesli geri bildirim sinyali aldılar. Ben de ekrandaki bazı oyunlarla durumumu görebildim. Mesela, nefes düzeyinizi ayarlayarak çorak bir bahçeyi yemyeşil yapabiliyorsunuz. Ama maalesef, benim gereken rahatlama düzeyine ulaşarak bahçeyi yeşillendirmem biraz zaman aldı.İntegral Bütünsel Gelişim Merkezi’nin psikoloğu Ürün Perçin, bu tekniği okul çağından başlayarak her yaşta insanın kullanabildiğini ve stres kontrolü, dikkat, pozitif duyguları elde etme ve sürdürme, içsel huzur hali gibi pek çok yararlı sonuca ulaşıldığını anlattı.Anlayacağınız, bizi strese sokuyor diye şikayet ettiğimiz teknoloji artık stresten kurtulmamıza da yardım ediyor.

Keşke İzmir’i de sinemada izlesek

GEÇTİĞİMİZ hafta birkaç kadın arkadaşımla beraber ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ filmine gittik. Salonda 75 kadın ve 1 erkek izledik filmi. Filmin, tesadüfler üzerine kurulduğu adından anlaşılıyor ama öyle bir nokta geliyor ki bir masal yazmak istemişler herhalde diyorsunuz.Tabi bu, filmin özellikle ikinci yarısında, salya sümük ağlamama engel olamadı. Çünkü, başta Ayda Aksel olmak üzere Altan Erkekli ve Mehmet Günsür’ün muhteşem oyunculukları masalı bile inandırıcı yapmaya yetiyor.Filmdeki bir başka dikkat çekici nokta, İstanbul ve Ankara’nın birbirinden güzel manzaraları, enfes görüntüleri. Özellikle Ankara’yı izlerken “Ankara bile bu kadar hoş görünebiliyorsa İzmir’in varolan güzellikleri bir filmde kullanılsa, kimbilir ne görüntüler çıkar” diye düşünmeden edemedim. Umarım yakın zamanda bu gerçekleşir de yaşadığımız güzel şehri farklı bir açıdan görebiliriz.

Plaj voleybolu kıyafeti nasıldır

HAFTA sonu, televizyonun kanallarını karıştırırken NTVSpor’da bir plaj voleybolu maçına denk geldim. Kapalı bir salonda yapılan Bayanlar Ligi maçında bir takım, voleybol sporcusunun gerektirdiği gibi giyinmesine rağmen diğer takım daha önce hiçbir voleybol maçında görmediğim, bileğe kadar uzun taytlar giymişti.Ekrana takımların isimleri gelince uygun voleybol şortları giyen takımın Konak Belediyespor olduğunu gördüm. Türkiye Voleybol Ligi’nin yönetmeliklerine baktığımda, maçlarda giyilecek kıyafet, şort veya şort-mayo olmalı diyor. Yani şort-mayodan rahatsız olan dizüstü şort giyebilir. Gerçi sonradan aldığım bilgiye göre, kışın sporcular uzun tayt giyebiliyorlarmış ama kapalı bir salonda zaten hareketli bir sporcu nasıl üşüyebiliyor anlamak zor.Her neyse, Konak Belediyespor o maçı kaybetti ama yine de bir İzmirli olarak Konaklı çağdaş sporcu kızlarımızla gurur duydum.

X