Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Duygu’nun tabutunu kadınlar omuzladı

  Mustafa KÜÇÜK-Selçuk YAŞAR-Yeliz ÖZ/İSTANBUL
  02 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ağustos 2006 - 13:14

  Kadın hakları savunucusu gazeteci-yazar Duygu Asena, kadınlar ve sarı güllerle uğurlandı. Teşvikiye Camii’ndeki cenaze namazında ön safları tutan kadınlar, Asena’nın çok sevdiği sarı güllerle bezeli tabutunu omuzlarında taşıdılar. Asena, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda kadınlar tarafından toprağa verildi.

  BEYNİNDEKİ tümör nedeniyle hayatını kaybeden gazeteci-yazar Duygu Asena için dün ilk tören Vatan Gazetesi’nde düzenlendi. Duygu Asena’nın ablası İnci Asena ve yeğeni Berfu Çapın, Asena’nın tabutunun cenaze aracından indirilmesi sırasında gözyaşlarını tutamadılar. Törende, Türk gazeteciliğinde Duygu Asena’nın bir milat olduğunu belirten iş arkadaşı Haşmet Babaoğlu, "O, kadının yeri açısından bir milattır. Kadının adı var artık. Duygu Asena, çok uzun zamandır kadınların bayrak adı" diye konuştu.

  Duygu Asena için Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende yapımcı ve sunucu Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan ve Çetin Tekindor tarafından seslendirilen Duygu Asena belgeseli gösterildi. İnci Asena’nın bir gün önce /images/100/0x0/55eb4233f018fbb8f8b58f70yaptığı davet üzerine kadınlar siyah yerine beyaz giysileriyle törene katıldılar. AKM’de törene katılanlar, "Özgürsünüz, gücünüzü bilin" yazılı Duygu Asena’nın fotoğraflarını yakalarına taktılar.

  AĞLAMAK YOK

  Annesini de Duygu Asena’nın hayatını kaybettiği yaşta kaybettiğini belirten sosyolog yazar Pınar Selek, "Duygu bana, ’Çocuğum olsaydı senin yaşında olurdu’ demişti. Bir gün benim de mağdur olacağım ve Duygu’nun beni ziyaret edeceği aklıma gelmezdi. Teyzem olduğunu söyleyerek ziyaretime gelmişti. Bana göz kırpışını unutamıyorum. Duygu’nun kadınlar için kazdığı patikadan ayrılmayacağız" diye konuştu. İpek Çalışlar ise Duygu Asena ile bir gazete kurmayı hayal ettiğini söyledi. Daha sonra tabut, Duygu Asena’nın çok sevdiği "Nehirlerin Birleştiği Yerde" isimli enstrümantal şarkı eşliğinde Teşvikiye Camii’ne götürülmek üzere cenaze aracına taşındı.

  Teşvikiye Camii girişinde Duygu Asena için anı defteri açıldı. Duygu Asena’nın ablası İnci Asena, tabutu başında taziyeleri, "O ağlamamızı istemezdi. Ağlamak yok" diye kabul etti. Asena’nın cenazesi etrafında etten duvar ören kadınlar arasındaki Kadın Platfortmu üyeleri üzerinde "Kadının adı var" yazılı pankart açtılar. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun çelenk gönderdiği cenaze töreninde kadınlar, imamın arkasında saf tutarak cenaze namazı kıldılar. Namazın ardından tabutu omuzlayan kadınlar alkış ve zılgıtlar eşliğinde, "Kadınlar vardır. Kadınlar her yerde" şarkısını söylediler. Duygu Asena’nın tabutunun cenaze aracına konulmasının ardından el sallayıp, ardından çiçekler atan kadınlar "Güle güle Duygu" diye bağırdılar. Cenazeye siyaset, iş, basın ve sanat dünyasından pek çok ünlü isim katıldı./images/100/0x0/55eb4233f018fbb8f8b58f72

  Asena’nın Zincirlikuyu’da toprağa verilmesi sırasında da sadece kadınlar vardı. Asena’nın naaşı kadınlar tarafından toprağa indirildi, üzeri yine kadınlar tarafından toprakla örtüldü ve sulandı. Tabutun üzerindeki sarı güller, toprağın üzerine serpilirken, kadınlar mezara menekşe ve fesleğenler ektiler.

  Yaşar Kemal: Duygu kahramandı

  Duygu Asena’nın "Kadının Adı Yok" adlı kitabından uyarlanarak çekilen filmde rol alan sanatçı Hale Soygazi, Asena’nın kadın ve erkek eşitliği konusunda verdiği mücadelelerin çok önemli olduğunu belirterek, yerinin doldurulamayacağını ve unutulmayacağını söyledi. İstanbul Valisi Muammer Güler de Asena’nın kadın haklarının yılmaz savunucusu olduğunu belirtti. Yazar Yaşar Kemal, Duygu Asena’nın cesur bir insan, bir kahraman olduğunu belirtirken, Emel Sayın da Asena’nın Türk kadınının çağdaş ve aydınlık yüzü olduğunu söyledi.

  Teşvikiye’de kimler vardı

  Duygu Asena ile Ergil Tezerdi’nin cenazesine İstanbul Valisi Muammer Güler, Mehmet Ali Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Ertuğrul Özkök, Doğan Hızlan, Hanzade Doğan, Sedat Ergin, Fikret Ercan, Mehmet Yılmaz, Hasan Kılıç, Orhan Gencebay, Leman Sam, İzzet Günay, Mehmet Ali Erbil, Mehmet Ali Yılmaz, Mehmet Sevigen, Cavit Çağlar, Bülent Eczacıbaşı, Türkan Saylan, Erol Evgin, Emel Sayın, Derya Tuna, Dinç Bilgin, Zeynep Tunuslu, Semahat Arsel, Sezen Aksu, Ferhat Tunç, Hıncal Uluç, Fatih Altaylı, Hale Soygazi, Haldun Dormen, Berna Yılmaz, Mustafa Sarıgül katıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı