GeriSpor Duydum kahroldum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duydum kahroldum

Başkalarıyla lütfen konuşan Greene, ‘‘Türkiye’’ sözcüğünü duyunca bir anda değişti

100 metrenin dünya rekortmeni ABD'li atlet, Türkiye'deki deprem felaketinin tüylerini ürperttiğini belirterek, ‘‘Duygularımı ifade edecek kelimeler bulamıyorum’’ dedi.

Hey Maurice!

O dünyanın en hızlı adamı. İlk gün 100 metre seçmelerinde 10.30'luk derecesiyle birinciliği almış, henüz teri bile kurumadan basın mensuplarının önüne geçmişti. İnanılmaz bir ilgi, inanılmaz bir kalabalıkla karşı karşıyaydı. Çağrılara yanıt vermiyor, adeta lütfen konuşuyordu. Seslendik, duymadı. Bizi geçti. Ardından ‘‘Hey Maurice’’ diye seslendik.

Bir anda değişti

‘‘Türkiye'den geliyoruz’’ dedik. Bir anda bakışları değişti. Durdu, geri döndü. Elimizi sıktı, ‘‘Sizler için çok üzgünüm. Duygularımı ifade edecek kelime bulamıyorum. Hissettiklerimi lütfen vatandaşlarınıza anlatın’’ dedi. Hemen yanı başımızda bulunan Türk kafilesi başkanı Münir Yaraş'a döndü, ‘‘Sir’’ dedi ve ekledi:

Atletlerinizi kutlarım

‘‘Deprem felaketinden sonra sporcularınızla buraya gelip, yarışma cesareti gösterdiğiniz için sizi de çok tebrik ederim.’’ Greene'e çok formda olduğunu söyleyip, bu şampiyona bir rekor kırıp kıramayacağını sorduk. ‘‘Bu sadece bana bağlı değil. Diğer atletler de çok formda. Önce kazanmalıyım. Rekor için şansa ihtiyacım var’’ yanıtını verdi.

Nazar boncuğu

Bu sözlerden sonra Türkiye'den getirdiğimiz nazar boncuğunu çıkardık. Şaşırdı ‘‘Bu nedir?’’ diye sordu. Türkiye'de nazar boncuğunun insanları kötülüklerden koruduğu ve onlara şans getirdiğini anlattık. Çok mutlu oldu. Teşekkür etti. Maurice'den ayrıldıktan sonra basın tribününde başka bir şampiyon oturuyordu. Yakın arkadaşı ve pistlerin diğer şampiyonu Ato Bolton.

Bir daha yaşanmasın

Trinidad'lı Boldon sakattı ve yarışları tribünden izliyordu. ‘‘Ben yarışmıyorum ama arkadaşım Mourice'e destek vermek için buradayım. Kazanması için tüm kalbimle dua ediyorum’’ dedi ve söz Türkiye'ye gelince, ‘‘Çok büyük bir felaket yaşandı. Türkiye için çok üzüldüm. Böyle bir acının bir daha yaşanmamasını diliyor ve geçmiş olsun diyorum’’ diye konutu.

Gözyasımı tutamadım

Sevilla Olimpiyat Stadı'nda bayrağımızı taşıyan Ercüment Olgundeniz, ‘‘Aklımız zaten Türkiye'de ve bizi çok üzen deprem felaketinde. Açılıştakı tribünlerin moral alkışı beni çok etkiledi ve göz yaşlarımı tutamadım’’ dedi.

Moral alkışı

Olimpiyat Stadı'nı dolduran yaklaşık 45 bin kişi Dünya Şampiyonası'nın açılış töreninde stata giren kafilemizi 2 dakika ayakta alkışlayıp moral vermeye çalışırken, seramonide bayrağımızı taşıyan Ercüment Olgundeniz göz yaşlarını tutamadı. Olgundeniz, ‘‘Deprem felaketi bizleri çok üzdü. Stattaki görüntü de beni etkileyince göz yaşlarımı tutamadım’’ dedi.

Bir daha yaşamayalım

Sevilla'da disk atmada yarışacak Ercüment Olgundeniz, ‘‘Marmara Bölgesi'ndeki bu felaketin bir daha yaşanmamasını diliyorum. Sevilla'ya gelirken aklımız zaten Türkiye'de kaldı. Tüm depremzedelerimize geçmiş olsun diyor ve başsağlığı diliyorum. İnşallah bizler bu tür acıları bir daha yaşamayız’’ diye konuştu.

Jones büyük hedefe doğru

ABD'li bayan atlet Marion Jones, piste çıktığı ilk yarış 100 metrede 11.22 ile serisinde birici olup ilk seçmeyi geçerken, 4 altınla tarihe geçmeyi hedeflediği Sevilla'daki Dünya Şampiyonası'na iyi bir başlangıç yaptı. İki yıl öncenin 100 metre dünya şampiyonu Jones, Sevilla'da 100 metre yanında 200 metre, bayrak ve uzun atlamada da yarışacak.

Son şampiyonada iki altın madalya kazanan Jones, İspanya'da dört altın kazanan ilk sporcu olarak şampiyona tarihine geçmeyi hedefliyor. Jones'in 100 metredeki rakiplerinden Fransız Christine Arron, 11.10'la seresinde 1. oldu. Erkekler 100 metrede dünya rekortmeni ABD'li Maurice Greene 10.30, Kanada'lı Bruny Surin ile ABD'li Tim Harden 10.18'le serilerinde ilk sırayı aldı.

Açılışta ETA gösterisi

Sevilla'daki 7. Dünya Şampiyonası'nın önceki gece yapılan açılış seramonisinde İspanya'daki ayrıcılıkçı Bask ETA örgütü gösterisi yapan 9 kişi tutuklandı. Açılış gösterileri sırasındaki konserde şampiyonanın maskotu kılığına giren iki gösterici sahnede pankart açtı. Diğer tarafta üç kişi halatlarla balkondan inip ETA pankartları açarken, bazı göstericiler basın merkezinde ETA propagandası yaptı. Hapisteki Basklılar'ın serbest bırakılmasını isteyen ETA'cılar polisler tarafından yakalandı. Yetkililer, kimsenin yaralanmadığını belirtti.

NOTLAR

Sporcularımız siyah kurdela ile yarışıyor

DÜNYA Şampiyonası'nda sporcularımız yarışmalara kollarında siyah kurdela ile çıkıyor. Sevilla'da 2 gün sören IAAF Kongresi'nde başta IAAF Başkanı Primo Nebiolo, tüm delagasyon üyeleri Türkiye'deki deprem felaketi nedeniyle üzüntülerini dile getirip, geçmiş olsun dileklerini iletti. Kongrede IAAF delagasyonunu saygı duruşunda bulundu. İsrail'in İspanya Büyükelçisi, yabancı gazeteciler ile Rumen atlet Tirlea Türk kafilesini otelde ziyaret ederek üzüntülerini dile getirdi.

Çetinkaya'dan moral aşısı

TÜRKİYE Atletizm Federasyonu Başkanı Fikret Çetinkaya, Adapazarı'nda bir yandan enkaz altındaki yakınlarının çıkarılması çalışmalarına katılırken, bir yandan da Sevilla'daki kafile ile temas halinde. Çetinkaya, telefonla görüştüğü Türk Kafilesine moral aşılamaya çalışıyor.

Sevilla'da bugün

10.00: Erkekler disk atma elemesi

10.55: Bayanlar 400 m engelli ilk seçmesi

11.00: Heptathlon, uzun atlama

12.00: Erkekler disk atma elemesi

18.00: Heptathlon, cirit atma

19.00: Bayanlar üç adım atlama elemesi

19.15: Bayanlar 100 m yarı finalleri

19.30: Erkekler 100 m yarı finalleri

19.45: Bayanlar 800 m yarı finalleri

19.50: Heptathlon, cirit atma

20.05: Bayanlar 400 m seçmeleri

21.00: Bayanlar 100 m finali

21.15: Erkek 100 m finali

21.30: Erkekler 1500 m yarı finalleri

21.45: Erkekler çekiç atma finali

21.50: Heptathlon, 800 m (son yarışma)

22.15: Erkekler 400 m seçmeleriHaber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle