İSTANBUL HABERLERİ

“Duy,Görme,Hisset” konserini gözleri kapalı dinlediler

DHA
30.03.2016 - 11:11Son Güncelleme :

“Duy,Görme,Hisset” konserini gözleri kapalı dinlediler

DHA

 İSTANBUL(DHA) ESENLER Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım bölümü öğrencileriyle ortaklaşa bir konser gerçekleştirildi . Türkiye'nin ilk empati konseri, görme engelli müzisyenlerin besteleriyle “Duy,Görme,Hisset” adı altında yapıldı. Davetliler, konseri gözlerini siyah bantlarla kapatarak dinlediler.

Yıldız Teknik Üniversitesi 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kongre Merkezi’nde düzenlenen konser, bilinenlerden farklı olarak görme engelli müzisyenlerin besteleri, gözleri gören sanatçıların icraları ile davetlilere dinletildi.

GÖRMEDİLER DUYUP HİSSETTİLER

“Duy,Görme,Hisset” adıyla düzenlenen konserin ilk bölümünde davetliler, görme engelliler için empati yaparak gözlerine siyah bant çektiler ve görmeden müziği duyup hissettiler. Konserde önce Türk Halk Müziği'nin ustalarından görme engelli ozan Âşık Veysel'in türküleri seslendirildi. Üstadın türkülerini elinde sazıyla Mehmet Evren Hacıoğlu söyledi. Daha sonra dünyanın sayılı görme engelli bestecilerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Koray Sazlı'nın bestelerini; piyanoda Ceylan Akbulut, solo gitarda Çağrı Özdemir icra etti.

EMPATİ YAPTILAR

Eserlerin ilk yorumlarının davetlilere gözleri bağlı şekilde sunulduğu konserin ikinci bölümünde ise gözleri açık dinletildi. Program sonunda ise empati yoluyla iki dinleti arasındaki duygusal fark, hazırlanan bir anketle dinleyenlere soruldu. Ankette misafirlere eserleri gözleri kapalı ve açık şekilde dinlerken neler hissettiklerinin yanı sıra konserde kendilerini en çok neyin etkilediği ve empati duygusu uyandırıp uyandırmadığı gibi sorular soruldu. Anket sonucu duygusal farklar analiz edilecek.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden “Duy,Görme,Hisset” konserini gözleri kapalı dinlediler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Duy,Görme,Hisset” konserini gözleri kapalı dinlediler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı