Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Duvarsız eğitime ilk adımı attılar

  AA
  05 Eylül 2014 - 11:28Son Güncelleme : 05 Eylül 2014 - 11:34

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında hazırlanan ve İlkadım Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de katkı sağladığı "Duvarsız Eğitime İlkadım" projesiyle, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine, dış mekanları eğitim ve öğretimde nasıl kullanabilecekleri konusunda eğitim veriliyor.

  Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Elif Omca Çobanoğlu, projeyle, çevre ile teması azalan çocuklara eğitimin sadece duvarlarla örülü sınıflarda değil, duvarları olmayan dış ortamlarda da yapılabileceğini göstermeyi amaçladıklarını söyledi.

  Projenin uluslararası bir çalışma olduğunu ifade eden Çobanoğlu, İsveç Linköping Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Anders Szczepanski ve Dr.Eva Katting'in, öğretmenlere eğitim verdiğini söyledi.

  İlkadım ilçesinden 30 öğretmenin katıldığı ve okul dışı değişik açık alanlarda gerçekleştirilen eğitimin önemine dikkati çeken Çobanoğlu, şöyle konuştu:
  "Mekan dışı ya da diğer deyişle 'duvarsız eğitim', çocuğun merak duygusunu ortaya çıkartıyor. Dolayısıyla bu da çocuğun kendini keşfetmesini sağlıyor. Eğitimde uygulanan yöntemler öğrenmeyi etkiliyor. Bu nedenle öğretmenlerimize değişik mekanları ders yapma alanı olarak nasıl kullanabilecekleri, nasıl bir alan oluşturabilecekleri konusunda bilgi veriyoruz."

  Çobanoğlu, projenin üç gün süreceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı