Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Duvarları aşan cep

  hurriyet.com.tr
  09.10.2008 - 12:47 | Son Güncelleme: 09.10.2008 - 12:53

  Japonlar cep telefonu anlayışını değiştiriyor. Artık cebinizle duvarların ardını bile göreceksiniz.

  Günümüzde kullanılan cep telefonları, artık sadece bir cep telefonu olmaktan öte, kullanıcıların birçok ihtiyacına cevap veren küçük yardımcıları oluverdiler.

  Dahili kamerasıyla resim ve video çekebilmesinden, müzik dinlenebilmesine, radyodan navigasyona kadar birçok fonksiyonu bir araya getirebilen yeni nesil cep telefonları, yakın gelecekte çok daha farklı çözümlerle karşımıza gelecek gibi görünüyor.

  Haberimize konu olan da yine farklı bir cep telefonu. Bizarre isimli bu telefon, R&D laboratuvarı ve Tokyo Üniversitesi'ndeki yazılım uzmanlarının geliştirdiği Real Space See-through Mobile yazılımı aracılığıyla kullanıcıların duvarların arkasını görebilmesine olanak veriyor.

  İçerisinde 6 farklı sensöre ev sahipliği yapan Bizarre'de bulunan üç hızlandırma sensörü, aynı sayıda jeomanyetik sensörü ve bir GPS yongasını birleştirerek telefonun o an nerede olduğunu ve hangi açıyı gösterdiğini anlayabiliyor.

  Ekranda oluşan çizimleri OpenGL aracılığıyla oluşturan söz konusu yazılım, bunun yanında kullanıcıların telefonla yürüyüş yaparken ya da koşarken harcadığı kalori miktarını da gösterebiliyor. Bizarre'nin ne zaman hazır olacağı ya da piyasaya sürüleceği şimdilik belli değil.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: TÜRKÇE DESTEĞİ: iPHONE'DA YOK, ÇAKMASINDA VAR!

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı