Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Duvar geçiliyor

  Hürriyet Haber
  23 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Temmuz 1999 - 00:01

  Amerikalı bir fotoğrafçı, F/A-18 Hornet tipi bir uçağı, saatte 1200 kilometrelik ses hızını aştığı an görüntülemeyi başardı.

  Fotoğraf, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin ana saldırı ve avcı uçağı olan F/A-18 Hornet ya da Türkçe adıyla ‘‘Eşek Arısı’’ uçağının, Constellation Uçak Gemisi'nden kalkışı sırasında çekildi. Ses hızının iki katı yani saatte 2.400 kilometre hızla uçabilen F/A-18 Hornet'in ses duvarını aştığı an çekilen fotoğrafta, uçağın dumandan oluşmuş bir duvarın içinden çıktığı görüntüsü oluştu.

  Dumandan fırlamış gibi

  Deniz seviyesinde uçan askeri uçaklar ses duvarını geçtikleri yani saatteki hızları 1.200 kilometreyi aştığı an gövdenin üzerindeki su kütlesi sürtünmeden buharlaşır. Ve o an uçak sanki dumandan oluşmuş bir duvarın içinden fırlamış gibi görünür. Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu Teğmen Ron Candiloro'nun kullandığı uçak bir anlamda ses duvarının aşıldığı anı belgeliyor.

  Ses hızı nasıl aşılır

  Savaş uçakları yerleşim birimleri yakınlarında ve alçak irtifalarda ses hızını aşmazlar. Çünkü arkalarında yüksek hızdan dolayı patlamaya benzer sesler oluşur. Uçak ses hızının üzerinde uçarken motorlar maksimum yakıt harcar. Bu nedenle pilotlar uzun süre ses hızının üzerinde uçmaz. Kosova'daki NATO operasyonlarda aktif bir rol oynayan F/A-18'ler 10 tona yakın füze ve bomba taşıyabiliyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı