Ege Haberleri

EGE

  Düşüş İzmir'e özgü değil

  Hürriyet Haber
  15.09.2014 - 01:29 | Son Güncelleme: 13.09.2014 - 16:34

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, son dönemde ‘İzmir kruvaziyer turizminde düşüşe geçti’ söylemlerine tepki gösterdi.

  Avrupa’nın tam olarak ekonomik krizden çıkamaması ve bölgedeki siyasal istikrarsızlık nedeniyle Türkiye’de kruvaziyer turizminde bir düşüş olduğuna dikkat çeken Demirtaş, düşüşün İzmir’e özgü olmadığını belirterek, ‘kruvaziyer düştü yerine geliştirmek için çalışın’ uyarısında bulundu. Son zamanlarda özellikle İzmir genelinde kruvaziyer turizminde düşüş konusunda pek çok kişi ve kurumun açıklamalar yapıp, değerlendirmeleri olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu: “İstatistiklere baktığımızda ise tüm Türkiye genelinde belli başlı büyük limanlarda sefer ve yolcu azalışı olduğu görülüyor. Tüm Türkiye’yi etkileyen olumsuzluklar, elbette bu ülkenin parçası olan İzmir’i de etkiliyor. Bunların nedenlerini iyi okuyup, doğru değerlendirmeler yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Bu açıklamalarla bir yere varamayız, aksine herkesin olumsuz konuşmak yerine, kruvaziyer turizmin geliştirmek için çalışması gerekiyor. Türkiye’yi olumsuz etkileyen şartların yanı sıra İzmir’in bazı özel şartları da var. Hala şirketlerin istediği şekilde limanı geliştiremedik, yeni bir kruvaziyer limanı yapamadık, turistlerin kentte görmek istediklerini onlara sunamadık. Bunları yapmak için çalışmak yerine devamlı kruvaziyer turizmde düşüş var diye konuşmak bize yarar getirmediği gibi zarar getirir.”

  Kruvaziyerde rüştümüzü ispatladık

  Geçen yılın ilk 8 ayında İzmir’e 118 sefer ile 308.035 transit yolcunun geldiği bilgisini paylaşan Demirtaş, bu yılın ilk 8 ayında ise 88 sefer ile 217.940 transit yolcunun geldiğini belirtti. İzmir’deki azalmanın önemli nedenlerinden birisinin bir şirketin bu sene rotalarını değiştirmesi ve İzmir’e yaptığı 37 seferin iptal edilmesi olduğunu belirten Demirtaş, “Şirketlerin rota değiştirmesi zaman zaman sektörde yaşanan bir olaydır. Bu iptallere karşın kentimize başka şirketler 23 yeni ek sefer yaptı. Sene sonuna kadar 380 bini aşkın kruvaziyer yolcusu bekliyoruz. İzmir’in 3 yıl üst üste Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu seçildi. İzmir artık bu sektörde oturmuş, rüştünü ispatlamış bir kenttir. Zaman zaman bazı dalgalanmalar olabilir ama bu İzmir’in kruvaziyer turizmdeki önemli ve güçlü yerini değiştirmez” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı