Gündem Haberleri

  Düşürülen Türk RF-4E keşif uçağı tek uçuyordu

  23 Haziran 2012 - 17:46Son Güncelleme : 23 Haziran 2012 - 17:49

  Suriye tarafından vurulan Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF-4E keşif uçağının bölgede tek uçtuğu ortaya çıktı. Türk radarları uçağın izini en son 7 bin feet yani 2 bin 300 metrede tespit edebildi. Uçak, bu izlerin alınmasından kısa bir süre sonra radardan kayboldu.Normalde av/av önleme veya bombardıman uçuşlarında en az iki uçak 'kol' olarak adlandırılan uçuş formasyonunda birlikte uçuyor. Keşif uçakları ise göreve tek başlarına gidebiliyor.

  YALNIZ, SİLAHSIZ VE KORKUSUZ

  Halen Eskişehir'de 113'üncü ve Malatya/Erhaç'taki 173'üncü Filolarda görev yapan keşif amaçlı RF-4E'ler Türk Hava Kuvvetleri'ndeki sloganı; 'Yalnız, silahsız ve korkusuz.'

  KEŞİF UÇAĞI RF-4E / FOTO GALERİ

  Türk Hava Kuvvetleri'nin envanterine 1980'de girmeye başlayan F-4E Phantom uçaklarının keşif modeli RF-4E'ler, S-87B, KA-56E ve KA-91B ıslak film kameralarının yanı sıra AN/AAD-5 IR olarak adlandırılan ısı hassasiyetine sahip özel kameralarıyla fotoğraf çekiyor. Uçak üssüne döndükten sonra negatifler yıkanarak değerlendirme yapılıyor.

  Uzaktan gerçekleştirilen yüksek irtifa çekimlerinde ise KS-146B LOROP (Uzun Menzilli Elektro-Optik Yansal Fotoğraf) cihazları kullanılıyor. Dışardan bakıldığında sistem gövde altında taşınan harici yakıt tankına benziyor. LOROP, yüksek irtifadan yaklaşık 100 kilometre menzile kadar fotoğraf çekebiliyor.

  Ancak uzmanlar, RF-4E'nin alçaktan uçması nedeniyle uçakta LOROP cihazı bulunmadığı, fotoğraf çekim işlemini burunda yer alan kameralarla yaptığı tahmin ediyor.

   CEVAP BEKLEYEN SORULAR

  * Suriye Hava Sahası'na neden girildi?: Bölgede giderek artan askeri hareketliliği ve İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi'nin petrol arama çalışmalarını takip etmek için bölgeye Türk Hava Kuvvetleri zaman zaman keşif uçuşları yapıyor. Ancak düşürülen uçak Suriye hava sahasına girildi mi, girdiyse neden girdi?

  * Pilotlar, radar kilitlemesinden haberdar mıydı?: RF-4E'lerin hizmet ömürlerinin 2020 yılına kadar uzatılması için uçaklar modernize edilmişti. Yerden atılan füze veya radar takipli uçaksavarların sinyallerini alan Aselsan kuruluşu olan Mikes tarafından geliştirilen ALQ-178V(5)+ 'Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi' takılmıştı. Pilotların Suriye hava savunma birimlerinin saldırısına karşılık ikaz aldı mı?

  * Düşürme operasyonunda Ruslar var mı?: Suriye 2007'de İsrail uçaklarının sınır ihlali sonrasında hava savunma sistemlerine büyük önem vermişti. Mevcut SA serisi hava savunma füzelerine ek olarak ZSU-23-4 Silka ve 36 adet Pantsir S1E füzeleri satın alınmıştı. Akıllara bölgede radar üssü açan Ruslar'ın Suriyelilerle ortak çalıp çalışmadıklarını getiriyor.

   

  İSRAİL'LE İPTAL OLAN PROJE

  Islak film sistemi kullanan RF-4E'lerin modernizasyonunun ikinci aşamasını uçakların dijital görüntü alabilen, çektiklerini anında yer istasyonuna aktarabilen özel sistemler alınması planlanmıştı.

  TARP (Türk Havan Keşif Programı) adı verilen projede 2008'te İsrailli Elbit ve Elta şirketleri ile sözleşme imzalanmıştı. Toplam 300 milyon dolarlık proje, Mavi Marmara sonrasında gerilen iki ülke ilişkileri nedeniyle İsrail tarafından durduruldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, iki İsrailli şirkete yaptığı ön ödemeyi geri isteyen Elbit ve Elta'nın teminat mektuplarını da yaktı.

   

  Haber: Tolga ÖZBEK/, (DHA) -

   

  ============================

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 3 Yorum }
  • fatih bayhan 23.6.2012 20:49:20
   hiç bir savaş ve gözetleme uçağı tek başına kalkmaz,ikinci uçak nerede?
  • zahit akunler 23.6.2012 20:23:18
   Gayet tabiiki Rus teknisyenler dusurdu. Putin ve Suriye Erdogani dize getirdi.Israil yanda guluyordur. Nerede bu ucaklarin ileri elektronik koruma ve alarm sistemleri??Israil ucaklari bizim hava sahasinda cirit atar biz sonra farkina variriz...
  • Israil Kohen 23.6.2012 20:01:59
   KUSURA BAKMAYIN FAKAT, RUS TEKNOLOJISI ASELSAN'IN URETTIGI SISTEMLERLE KIYASLANAMAZ!!! BANA GORE RUSLAR TURK UCAGININ GELMESINI BEKLEDI ((( DEBKA SITESINE GORE, TURK UCAKLARI DEVAMLI SURIYE TOPRAKLARINI IHLAL ETMISTIR))) VE ONU PUSUYA DUSURMUSLERDIR!!!!
   
  HaberlerFenerbahçeGalatasarayPKKburçniobeAziz YıldırımNusaybin