Gündem Haberleri

  ‘Düşünceye sınır’ tartışması

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  14.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özgürlükçü Anayasa vaadiyle çalışmalarına başlayan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda, AK Parti’nin 1982 Anayasası’nın gerisine düşen maddelerin de yer aldığı teklifleri tartışma yarattı.

  Muhalefet, AK Parti’nin teklifi kabul edilirse, polisin trafikte çevirdiği çiftlere bile evlilik cüzdanı sorabileceğini iddia ediyor. Komisyonda temel hak ve özgürlükler ana başlığı altındaki 41 maddeden 19’u görüşüldü, 4’ü itirazsız geçti. 15 madde ise “parantez” formülüyle atlandı. İşte itiraz konuları:

  - Basın ve düşünce hürriyeti: AK Parti, basın özgürlüğü ile düşünceyi yayma hakkının, “milli güvenliğin, kamu düzeninin, genel sağlığın, genel ahlakın, başkalarının şöhret veya haklarının, özel veya aile hayatının korunması, suçların önlenmesi, devlet sırrının açıklanmaması, yargının bağımsızlık ve tarafsızlığının sağlanması, savaş kışkırtıcılığının engellenmesi, her ayrımcılık, düşmanlık veya kin ve nefret savunuculuğunun önlenmesi” amaçlarıyla sınırlanmasını öngörüyor. AK Parti “Masumiyet karinesinin ihlaline yönelik yayın yapılamaz” ifadesiyle yeni sınırlama kriteri öneriyor.
  - Soyut sınırlamalar: Konut dokunulmazlığı, haberleşme hürriyeti, seyahat hürriyeti, özel hayatın korunması gibi maddelerde de “Milli güvenliğin,
  kamu düzeninin, genel sağlığın, genel ahlakın”
  zorunlu kıldığı hallerde sınırlamalar öngörüldü. CHP ve BDP’nin özellikle “genel sağlık, genel ahlak” kavramlarına itirazı sürüyor. BDP ise birçok maddede “milli güvenlik, kamu düzeni” sınırlamasına da karşı çıkıyor. Bazı maddelerde “başkalarının hak ve hürriyetlerin korunması veya makul şüphenin varlığı halinde” sınırlamalar getiriliyor. BDP “makul şüphe” gibi kavramları da soyut bularak kabul etmiyor.
  - Cemaatlere dini eğitim hakkı: AK Parti, “Herkes din ve vicdan hürriyetine sahiptir. Bu hak tek başına veya topluca açık veya kapalı olarak ibadet, eğitim, öğretim, uygulama ve tören yapmak suretiyle dinini veya inancını yaşama, açıklama, din ve inancını değiştirebilme hürriyetini de içerir” hükmünü öneriyor. “İnancını yaşama” ifadesiyle kamunun birçok alanında türbana serbestlik sağlanmasının amaçlandığı belirtiliyor. Ayrıca din eğitimi devletin gözetimi altında yapılmak zorunda olmayacak. Cemaatler din eğitimi verebilecek. Mevcut Anayasa’da laiklikle ilgili güvence maddelerinden biri olarak gösterilen “Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa din kurallarına dayandırılamayacağı, kutsalların istismar edilemeyeceği” ifadesi ise kaldırılıyor. CHP’liler laikliği yok edeceği gerekçesiyle kabul etmeyeceklerini belirtiyorlar.
  - Din dersi zorunlu: AK Parti, eğitim hakkıyla ilgili maddede din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin yine zorunlu kalmasını, “din öğrenimi” başlığıyla ayrıntılı din eğitiminin ise ailelerin tercihine bırakılmasını teklif etti. Mevcut Anayasa’daki, “Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre” gibi kriterlere de yer vermedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı