Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Düşünceye değil, bölücülük propagandasına ceza verilsin

  Hürriyet Haber
  17 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mart 1999 - 00:01

  Yargıtay Başsavcılığı, Terörle Mücadele Yasası'nın ‘Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhinde propaganda’yı içeren 8. maddesinin uygulamasında çığır açacak bir uygulama başlattı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 8. madde nedeniyle Türkiye'yi milyarlarca liralık tazminata mahkum etmişti.

  Başsavcı Vural Savaş, düşüncelerini açıklayanların değil, bölücülük propagandası yapanların 8. madde çerçevesinde cezalandırılması için harekete geçti. Bölücülük ya da din istismarı yapmayan gazeteci ve yazarların cezalarının kaldırılması için Başsavcılık, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na resen itirazda bulunacak.

  İLK ÖRNEK

  Başsavcılık bu yeni uygulama ışığında, ünlü yazar Muzaffer Erdost'un, ‘Türkiye’nin Yeni Sevr'e zorlanması odağında üç Sivas' adlı kitabından Ankara 1 No'lu DGM tarafından verilen mahkûmiyet kararının kaldırılması için itirazda bulundu. Yargıtay 1. Başkanlığı'na, Ceza Genel Kurulu'na iletilmek üzere sunulan itirazda, Erdost'un kitabında düşüncelerini açıkladığı, 8. maddedeki suçun unsurları ve suç kastı bulunmadığı gerekçe gösterilerek, aldığı cezanın kaldırılması istendi. Başsavcılığın bu itirazı Yargıtay Ceza Genel Kurul'u tarafından ele alınacak. Genel Kurul, itirazı kabul etmesi halinde, Erdost'un cezası kaldırılacak.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı