Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Düşünce özgürlüğü için yeni adım

  Hürriyet Haber
  27 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 1998 - 00:01

  TBMM Adalet Komisyonu'nda dün kabul edilen bir tasarıyla, düşünce suçunun kapsamı daraltılarak, şartlı salıverme haklarının geri alınması zorlaştırılıyor. Ayrıca din tahrikçilerine 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesine olanak tanınıyor.

  Düşünce suçunun kapsamını daraltan, verilecek cezalarda indirim yapılmasını öngören, şartlı salıvermenin geri alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı, dün TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Yasalaşması durumunda Yaşar Kemal, Eşber Yağmurdereli gibi düşünce suçlularının lehine gelişmelere yol açacak tasarı şu yenilikleri içeriyor:

  1 yıldan daha az ceza alanların şartlı salıverilme hakları geri alınamayacak.

  Kısa süreli ceza aldığı için şartlı salıverme kararı geri alınanların dosyaları 1 ay içinde yeniden ele alınacak.

  Düşünce suçlarına verilen cezalardaki indirimden, eski hükme göre mahkûm edilenler de yararlanacak.

  Sosyal sınıf, ırk, din veya mezhep farklılığına dayanarak, halkı birbirine karşı kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kişilere 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. Ancak burada suçun ‘umumun emniyeti için tehlikeli olabilecek şekilde’ işlenip işlenilmediğine de bakılacak.

  Tasarı, TMY 8'inci maddeyi de yeniden düzenleyerek, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak amacı'nda somutlaşan özel kastı, suçun unsuru olarak açıkça belirtiyor. Bu suçun tekrar işlenmesi durumunda verilecek cezaların paraya çevrilemeyeceği hükmü de kaldırıldı.

  KOMİSYONDA TARTIŞMA

  Komisyon'un dünkü toplantısında, Türk Ceza Kanunu'nun 3 maddesi ile Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci maddesinde değişiklik yapılmasını öngören tasarı ele alındı. FP Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Dökülmez, 2 hafta önce TCK'da köklü değişiklikler içeren tasarı için alt komisyon kurulduğunu anımsattı. Yeni gelen tasarının da aynı özellikler taşıdığını vurgulayan Dökülmez, ‘‘Hükümetin aklı neredeydi? Bazı çevrelerin dayatmalarıyla mı bu yasa getirildi’’ diye sordu. Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, ‘‘Hangi çevreler?’’ diye sorunca Dökülmez, ‘‘Siz ne demek istediğimi anlıyorsunuz, gazeteler bağırıyor. Burası Meclis, emir komuta zincirinin uygulama yeri değil’’ diye çıkıştı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı