Gündem Haberleri

  Düşünce gücüyle zayıflayın

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilinçaltının nelere hükmedebildiği kesin olarak bilinmiyor. Ancak Mayo Clinic'in yaptığı son araştırma, sınırı biraz daha genişleteceğe benziyor. Zayıflamak için bedensel hareketlerini artıranlarla, hayatlarında zayıflamayı düşünmenin dışında hiçbir ekstra değişiklik yapmayanların aynı oranda kilo kaybetmeleri akılları bir kez daha karıştırdı...

  ABD'deki ünlü tıp araştırmaları merkezi Mayo Clinic, İngiltere'deki The Daily Telegraph Gazetesi okurları arasında bir deney gerçekleştirerek, devamlı zayıflamayı düşünenlerin de aktivitelerini artırarak zayıflamayı sağlayanlar kadar kilo kaybettiklerini kanıtladı.

  Deney için The Daily Telegraph gazetesi iki ayrı baskı yaptı. Aynı gün, ülkenin değişik yerlerinde dağıtımı gerçekleştirilen birinci baskıda, okurlara günlük aktivitelerini nasıl artıracakları öğretildi. Örneğin işe ya da okula yürüyerek gitmek, TV'yi uzaktan kumanda yerine cihazın üstündeki düğmeleri elle kontrol etmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi... İkinci baskıda yayınlanan ‘‘zayıflama önerileri’’ litsesi ise tek bir madde içeriyordu: ‘‘Daha zayıf olmayı düşünün ve hep zayıf olacağınız günü hayal edin...’’ Bir ay boyunca uygulanması istenen bu öneriye katılan her iki gruptan da günlük beslenme alışkanlıklarını değiştirmemeleri istendi. Bir aylık süre sonunda, belli bölgelerden seçilen ve önerilere sıkı sıkı uyan 500 okurun durumları incelendiğinde, aktivite artıranlarla sadece düşünmekle yetinen grubun kilo kayıpları arasında hiçbir fark bulunmadığı görüldü. Deneye katılan ve söylenenleri harfiyen yerine getirenlerin yarısından fazlası, hangi yöntemi seçerse seçsin, bir ayda yaklaşık 1,5 kilo civarında zayıfladılar. Deneyi uygulayan Dr. James Levine, düşünmek ile zayıflama yönteminin ilk kez denendiğini ve sonuçları yorumlarken dikkatli davrandıklarını hatırlatarak, ‘‘Görülüyor ki, kişinin kendisini iyi motive etmesi ve güçlü bir öz kimliğe sahip olması kilo kaybında önemli bir etkendir’’ dedi.

  İnanılmaz gibi gözüküyor ama gerçek. 'İnanmak başarmanın yarısıdır' derler ya hep, doğruymuş. Mayo Clinic'in İngiltere'deki Daily Telegraph okurları arasında gerçekleştirdiği deney sonucu devamlı zayıflamayı düşünenler, vücut aktivitelerini artıranlar kadar kilo kaybetti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı