« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Düştüler pes etmediler

Artistik patinajda Zhang Dan gösterinin başında yere düştü. Ancak sakatlığına rağmen Zhang Hao ile programa yeniden başlayıp Torino’da çiftlerde olimpiyat ikinciliği kazandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
TORİNO 2006 Kış Olimpiyatı’nda artistik patinajda eşine az rastlanır bir olay gerçekleşti ve Çinli Zhang Dan ile Zhang Hao, serbest programda düşmelerine rağmen yarışmaya yeniden başlayıp çiftlerde gümüş madalyayı kazandı. Favori Tatiana Totmianina-Maxim Marinin ikilisi altın madalyayı almasına rağmen şov Zhang çiftinindi. Çinli çift yarışmasına başlamıştı ki, 20 yaşındaki Zhang Dan buz üzerinde dengesini kaybedip düştü ve Palavela pistinin kenarındaki panolara da çarparak sol dizinden ciddi biçimde yaralandı. Zhang Hao, Zhang Dan’ın yerden kalkmasına yardımcı oldu.

Çinli çift yaklaşık 2 dakika bekleyip antrenörleriyle fikir alış verişinde bulundu. Zhang Dan ve Zhang Hao çifti daha sonra 6000 bin kişinin alkışları arasında yeniden başlangıç kuralını uygulayarak pistte gösterilerine başladı. Sol dizindeki sakatlık kendisine büyük acı verse de, hırsla mücadele eden Zhang Dan, Zhang Hao ile 4.5 dakikalık güzel bir program sunarak yarışmayı bitirdi. Çinli çift gümüş madalyayı alırken, vatandaşları Shen Xue-Zhao Hongbo bronz madalya kazandı, Pang Qing-Tong Jian ikilisi de dördüncü oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz