Gündem Haberleri

  Dustin Hoffman'a 495 milyarlık ek tazminat

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamuoyundaki itibar ve imajına teknoloji yoluyla saldırıldığı gerekçesiyle bir dergiyi geçen hafta 1.5 milyon dolar (495 milyar lira) tazminat ödemeye mahkum ettiren ünlü aktör Dustin Hoffman bir hukuk zaferi daha kazandı ve aynı dergi ikinci kez 1.5 milyon dolar ödemeye mahkum oldu.

  Los Angeles Bölge Yargıcı Dikran Tevrizyan, davalı Los Angeles Dergisi'nin, ikinci 1,5 milyon doları ceza olarak ödemesine karar verdi. Dergi, Hoffman'ın mahkeme masraflarını da ödeyecek. Böylece Los Angeles Dergisi toplam 3 milyon dolardan (990 milyar lira) fazla para ödeyecek.

  Dustin Hoffman'a tazminat ödemeye mahkum olan dergi, 2 yıl önceki sayısında bilgisayarla fotoğraf kurgulaması yoluyla ünlü aktörü modacı Ralph Lauren ve Richard Tyler'ın ilkbahar kreasyonları içinde kadın kılığında göstermişti. Hoffman'ın kadın rolünde oynadığı ‘Tootsie’ filmine göndermeler yapan dergi, Hoffman'dan izin almadan bu fotoğrafları yayınladığı için aktörle mahkemelik olmuştu. Dergi aynı sayıda Hoffman'ın yanı sıra Cary Grant, Elvis Presley ve Marlene Dietrich gibi eski film ve müzik ünlülerini de kullanmıştı.

  Yargıç Tevrizyan'ın kararından sonra açıklama yapan Hoffman, derginin yayını üzerine kendini ‘elektronik olarak klonlanmış hissetiğini’ belirterek ‘‘Şimdi bir zafer kazandım. Aktör olarak elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama meta değilim’’ dedi.

  Yargıç, kararında, Hoffman'ın ‘ülkenin yaşayan değerlerinden biri’ olduğunu ve haklarının teknoloji yoluyla ihlal edildiğini kaydetti. Disney grubundan ABC'ye ait olan Los Angeles Dergisi adına yapılan açıklamada ise karara itiraz edilerek Temyiz Mahkemesi'ne başvurulacağı belirtildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı