« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Düşmedik, düşürüldük

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Başkan Zorlu, günahlarıyla sevaplarıyla bir yılı değerlendirdi

‘‘Futbol, Türkiye'de bir hırsızlık düzenine dönüşmüş’ diyen Zorlu, neler olup bittiğini herkesin bildiğini söylerken, Altay'ı 2.Lig'de çözümsüz bırakmayacağını açıkladı.

ALTAY Başkanı Nafiz Zorlu Gaziemir Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında sezon boyunca yaşadıkları, 2.Lig'e düşen takımın geleceğiyle ilgili düşüncelerini anlattı:

BORÇ 7 MİLYON DOLAR ‘‘Kulübü, 1996-97'de 1 milyon dolar borçla aldım. Sonraki 2 sezon 6 milyon dolar, 1999-2000'de ise 5 milyon dolar olmak üzere 11 milyon dolar gelir elde ettik. 15 milyon dolar gider, yani 4 milyon dolar açık var. Bu rakam, tesis ve altyapıya harcanan rakamlarla birlikte 7 milyon dolar. (Çok para gitti) diyorlar, ama Altay'ın harcadığı para 2 milyon dolar.

GÖNLÜMDE DÜŞMÜŞTÜ Altay, ilk yarıdaki görünümüyle düşme tehlikesi yaşamayacak bir ekipti. İkinci yarıda benim gönlümde zaten düşmüştü. Ama düşmedik, düşürüldük. Üslubum sivri diye, yaşanan hakem facialarını yansıttım diye eleştirildim. Ligde 18 takımdan birinin başkanı bunları söylemeyecek mi? Bu konuşmaların düşmemize neden olduğunu düşünenler arasında değilim.

HIRSIZLIK DÜZENİ İstanbulspor'un kurtulması Uzan Grubu'na, Adnan Sezgin'e ve Oğuz Çetin'e prestij kazandırmadı, kaybettirdi. Belki herkes konuşmuyor, ama neler olup bittiğini biliyor. Yayıncı kuruluşun bir takımı olması bile tartışılması gereken konuyken, iki takımının olması bu tür oyunların oynanmasına zemin hazırlıyor. Futbol, Türkiye'de bir hırsızlık düzenine dönüşmüş.

BOŞ SÖZLEŞMEYE İMZA Futbolcularla toplantı yaptık. Kendisini bu işten sorumlu hisseden varsa, boş sözleşme imzalar. İtiraz eden olmadı. Ne bir hoca, ne futbolcu, ne de yönetici (Suç bizde) demedi. Demek ki ben suçluyum. Her futbolcuya 3 milyardan az ve transfer ücretinin yüzde 15'inden çok olmamak üzere ceza vereceğiz. Futbolcularla sevgi ve saygıya dayalı ilişki kurdum.

SUÇLUYUZ Güven ve destek verdim, ama yanılmışım. Onların beni sevdiğinden kuşkuluyum. Doğru insanlarla buluşamadık. Hiçbir hoca da, (Bana iyi kadro, iyi tesis bıraktılar. Ama ben disiplini kaybettim) demedi. Yönetim de kötü performans için yüzde 50 suçlu. Göztepe, 2.Lig için plan yapacak zaman buldu. Altay, bu günleri üzülerek geçirirse daha çok yara alır.

BÜTÇE 2 MİLYON DOLAR Kadroyu korumak gibi bir düşüncemiz yok. Hasan gibi bir-iki oyuncumuz teklif alabilir. Antrenör, futbolcu ve personelde indirim yapacağız. 2 milyon dolarlık bütçeyle yola çıkmayı düşünüyoruz. Yeni teknik kadroyu oluşturmak için yarın eski başkanlarla toplantı yapacağız. 17-24 veya 16-23 Haziran'da kongre yapacağız. Ben başarısız bir yönetimin başkanıyım.

GEREKİRSE AYRILIRIM Gerekirse ayrılmayı düşünürüm. Kulübü çözümsüz de bırakmam, dağılmasına izin vermem. Fedakarlık yapmak durumundayım. Altay'ı 2.Lig alışkanlığı edinmeden 1.Lig'e çıkarmalıyız. 2.Lig'de de kulüpler birliği kurulmalı. Play-Off ve torba sistemi günümüz koşullarına uygun değil. Coğrafik özelliklere göre 17 takımlı üç grupta mücadele etmek en iyisi.’’


Bunları da Beğenebilirsiniz