Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Düşmansız kurtuluş

  Hürriyet Haber
  13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.03.1998 - 00:01

  Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluş törenleri ‘‘düşmansız’’ yapıldı. Geçen yıl Ermeni çetecileri oynayanlar linç edilmek istenince, bu yıl bu rolü gerçekleştirecek kimse bulunamadı. Bu yüzden kurtuluş törenlerinde düşman kuvvetlerine yer verilmedi.

  Erzurum'un işgalden kurtarılışının 80'inci yıldönümü parlak törenlerle kutlandı ama bu yıl da ‘‘düşman’’ bulunamadı... Zaman zaman kar yağışı altında geçen 12 Mart kurtuluş törenlerini, yaklaşık 10 bin kişi coşkuyla izledi. Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilmesiyle başlayan törende Vali Ahmet Kayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ersan Gemalmaz, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Baha Tüzüner halkın bayramını kutladı. Başkan Gemalmaz, Erzurum'un işgal altında zor günler geçirdiğini anlatttı, şehitleri rahmetle andı. Temsili milis kuvvetlerinin kurtuluşu canlandırdı. Ancak canlandırmada Ermeniler'i temsil edecek kimse bulunamayınca düşman kuvvetlerine yer verilmedi. Ardından resmi geçit düzenlendi. Kurtuluş şenlikleri halk konserleri ve fener alayı ile tamamlandı. Erzurum'da daha önce düzenlenen törenlerde Ermeni çetecileri canlandıran kişiler linç edilmek istenmişti.

  ÖLECEKSEN ERZURUM'DA ÖL

  Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın mezarlık satışlarına ‘Sadece ölenlere mezar yeri verilir’ yolunda kısıtlama getirmesi tepkilere neden oldu. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ersan Gemalmaz'ın, ‘Mezarlık yeri sıkıntısı çekiyoruz. Bundan böyle cenazesi olmayana kesinlikle mezar yeri satılmayacak’ açıklaması yaparak ilgililere talimat vermesi tartışmalara yolaçtı. Belediye Meclis kararı ile bu yıl mezar fiyatlarının tek kişilik 9, üç kişilik 25, 6 kişilik 35 milyon lira olarak belirlenmesinin ardından yer sıkıntısı öne sürülerek kısıtlama getirdi. Erzurum Belediye eski Başkanlarından ANAP Erzurum Milletvekili Necati Güllülü, ‘‘İnsanlar apartman veya çay bahçesi yapmak için yer almıyorlar. Her vatandaşın mezar yeri alması doğal hakkıdır. Bu yakışık almayan uygulamadır. Üç kişilik mezarın fiyatı 25 milyon lira. Bunların inançları da, ibadetleri de para. Erzurum'da böyle bir yasağın uygulanmasını şiddetle kınıyorum’’ dedi.

  Dadaş var, Ermeni yok

  Atalarının yaşadıkları mezalim nedeniyle ‘‘Ermeni’’ adını duymak bile istemeyen Dadaşlar, Erzurum'un düşman işgalinden kurtuluş törenlerini düşmansız gerçekleştirdiler. Milli kıyafetleriyle hayali düşmana hücum eden Dadaşlar, geçen yıl coşkuya kapılıp Ermeni rolü oynayanları linç etmek istemişlerdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı