Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Düşler ülkesine bir bilet

Çocukluğumuzda kahraman listesinin ilk sıralarındaydı Peter Pan. Unutamadığımız çocuk klasikleri arasında muhakkak yer almıştır, Olmayan Ülke’de yaşayan, iyi şeyler düşündüğümüzde biraz da peri tozuyla uçmamızı sağlayan ve hiç büyümeyen çocuk kahramanımız.

Düşler Ülkesi (Finding Neverland) adlı filmde bu sefer Peter Pan değil, Peter Pan’ın babası J.M. Barrie anlatılıyor. Johnny Depp (J.M. Barrie), Kate Winslet, Dustin Hoffman gibi isimlerin yer aldığı filmin konusu kısaca şöyle:

Aslında başarılı ve iyi bir oyun yazarı olan Barrie, son oyunuyla tam bir hayalkırıklığı yaratır, kendisi de istediği oyunu bir türlü yazamamaktan şikayetçidir. Çalışmak için parka gittiği bir gün, dört çocuklu dul bir kadınla tanışır ve hayatını değiştirecek oyunun temelleri atılmış olur. Bu temeli atan, çocuklardan biri olan Peter’dır.

Gerçek olaylardan esinlenilerek çekilen filmde, çocukluğunu yaşayamamış Barrie’nin hayata her zaman bir hayal perdesinin ardından bakması pek çok sahnede gösteriliyor ve bu sahnelerdeki canlandırmalar filmin Peter Pan masalı gibi masalsı olmasını sağlıyor. Film ilerledikçe, Peter Pan’daki pek çok unsuru Barrie’nin nereden esinlenerek oluşturduğunu da görünce yeni bir keşfe çıkmış oluyorsunuz.

Peter Pan’ı sevenlerden biriyimdir, hálá ayrı bir yeri vardır bende, güzel şeylerin düşünüldüğü, insanların yaşlanmadığı bir dünyayı anlatan masalda alttan alta bir hüzün her zaman bende yer etmiştir. Filmde de bu hüzne tanıklık ediyorsunuz ve masalın harcına katılan her unsuru tek tek görebiliyorsunuz. Her ne kadar sona doğru hüznün katsayısı dramatizasyona çıksa da...

Oscar’ın sürpriz adaylarından bir film, özellikle Depp ustaca sergilediği aksanlı konuşması sayesinde ve alışılmışın dışındaki rolüyle iddialı duruma geliyor. Oscar bir yana, hiç yaşlanmayacağınız Düşler Ülkesi’ne tek gidişlik bir bilet almak yerinde olacaktır.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI