Dünya Haberleri

  Düşen uçağın hostesine tecavüz

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Burma'da geçen ay düşen uçaktan kurtulan hostese, enkazı bulan köylüler defalarca tecavüz etti. Köylüler, kazazede bazı askerleri de işkenceyle öldürdüler.

  Yeni adı Myanmar olan Güneydoğu Asya ülkesinde meydana gelen bu dehşet verici olay, 24 Ağustos'taki uçak kazasından sonra yaşandı. Tayland'da yayınlanan Bangkok Post Gazetesi'nin haberine göre askerler ve ailelerinden oluşan 39 yolcu ve mürettebat taşıyan Fokker F-27 tipi uçak ülkenin doğu kesimlerinde düştü ve kazadan en az beş kişi canlı kurtuldu. Burma hükümeti uçağın düşüş nedeni ve yolcuların akıbetiyle ilgili çelişkili açıklamalar yaparak kazazedelerin uğradığı vahşeti halktan gizledi.

  Parmak ve kulak kestiler

  Görgü tanıklarına göre uçaktan kurtulan 5 kişiden biri hostes, diğeri de üniversite öğrencisi genç bir kızdı. Ancak enkaza ulaşan etnik Shan azınlığına mensup köylüler kazazedeleri bulunca yardım edecekleri yerde defalarca tecavüz edip hunharca öldürdüler. Sağ kurtulan bir çocuk ise açlığa terk edilerek öldürüldü. Kazadan sağ kurtulanlardan bazıları da askerdi ve onlar da işkenceyle öldürüldü.

  Hükümet: Hollywood senaryosu

  Köylülerin ölü askerleri tekmeleyip, cesetleri iyice tanınmaz hale getirdiği, bütün yolcuların kulak ve parmaklarını keserek ziynet eşyalarını aldıkları anlaşıldı. Tayland'da yayınlanan Bangkok Post Gazetesi, Myanmar yetkililerinin olayla ilgili olarak 14 köylüyü sorguladığını haber verirken, hükümet iddiaları tümüyle yalanladı. Haberi Hollywood senaryosu diye tanımlayan Myanmar hükümeti, bu tür sansasyonel iddiaların, kazada yakınlarını kaybeden ailelerin acısını daha da artıracağını bildirdi.

  Kaza bölgesi çok kritik

  Kötü hava koşulları nedeniyle düştüğü bildirilen uçak Myanmar'da başkent Yangon ile kaçak afyon tarlalarının bulunduğu Tachilek arasındaki iç hat seferini yapıyordu. Tachilek kenti, Tayland ve Laos'u da içine alan ve Altın Üçgen olarak bilinen afyon bölgesinin Myanmar ayağını oluşturuyor. Myanmar ordusu bu bölgedeki ayrılıkçı unsurlara karşı sürekli operasyonlar yapıyor. Ordunun köyleri boşalttığı ve askerlerin köylülere tecavüz edip öldürdüğü, zorla çalıştırdığı haberleri geliyor.

  <>< sabıkası="" uçağın="">

  Burma'da düşen Fokker 27 tipi uçağın bir üst modeli olan Fokker 100 tipi bir uçak da geçen yılın yaz aylarında Brezilya'da seferde böyle delinmiş, bir yolcu 3 bin metreden aşağı uçarak ölmüştü. Fokker 27 tipi uçağın düştüğü ülke olan Burma, (yeni adıyla Myanmar) bir Uzakdoğu ülkesi. Ülke, Tayland, Bangladeş ve Çin'e komşu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı