Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Dürüst olan...

DÜRÜSTLÜĞÜN ilk şartıdır; verilen sözde durmak.<br><br>Başbakan, 3 Kasım seçimlerinden bir gece önce televizyonda, bu ülkede yaşayan herkesin gözünün içine baka baka "İlk işimiz dokunulmazlıkları kaldırmak..." diyerek söz vermişti.

Aradan üç yıl geçti.

Başbakan sözünde durmadı.

Dürüst olan sözünde durur.

Yiğit-delikanlı olan yan çizmez...

İnsanları kandırmak, toplumları aldatmak kolaydır. Ama dürüst olanlar bunu yapmamalı...

*

Başbakan
’ın dokunulmazlıkları kaldırmak için zamana ihtiyacı vardı, bizler anlıyoruz.

Peş peşe çıkarttıkları af yasaları ile birçok suç zaten ortadan kalktı.

Yetmiyor mu?..

Hayali ihracat, sahte fatura, kaçak yapı, kayıp trilyonlar, kaynağı gösterilemeyen servetler... Tüm bunlar çıkartılan af yasaları ile sorgulamadan kurtulurken, zamanaşımı ile birçok dava ve iddia zaten düştü...

Ancak yeni iddialar var:

Galataport, yat limanı, káğıt fabrikaları, Araplara verilen arsalar, özelleştirmelerdeki ihaleler, otel odalarında pazarlıklar, uçak tahsisleri, şartnameler üzerindeki oynamalar...

İşte en tazesi:

Kapıkule Gümrük Kapısı operasyonunda yakalanan rüşvetçi memurların ifadeleri alındıkça, savcılar soruşturmayı derinleştirdikçe, iddialar gelip gelip Ankara’ya dayanıyor.

İşin içine AKP’li bakanların ve milletvekillerinin adı karışıyor. Zaten rüşvet çetesinin üç-beş küçük memurla sınırlı olmadığını hepimiz biliyoruz.

*

Pekiii...

Hakkında iddia olanların "dokunulmazlık" zırhı varken, onlara soru dahi sorulamazken, gerçek nasıl ortaya çıkacak?..

Hukuk-yargı nasıl işleyecek?..

Başbakan’ın o dilinden düşürmediği, yine insanların gözünün içine baka baka durmadan söylediği "Yetim hakkını korumak" nasıl olacak?..

Kürsülerden söylenen o "Soygunun önünü kestik, damardan girdik, eyvallahımız yok..." gibi lafların ne anlamı var?

Dürüst insan sözünde durur...

Bir devlet adamı; ülkesinin aklanıp paklanması, devletin hukuku, çocukların geleceği, yoksulların hakkı ile ilgili verdiği sözde dahi durmazsa...

Bu dürüstlük müdür?..
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI