İZMİR HABERLERİ

Dursun'un mücadelesini şimdi daha iyi anlıyoruz

DHA
04.09.2016 - 11:10 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Turan Dursun'un katledilişinin 26'ıncı yılında anma mesajı yayınladı.

Dikmen mesajında şunları vurguladı:

“'Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım?' sözleriyle karanlığa karşı savaş açan aydınlanmacı yazar Turan Dursun, 4 Eylül 1990 tarihinde gericiler tarafından silahlı saldırı ile katledildi. Dursun'un düşünceleri halen daha bizleri aydınlatmaya devam ediyor. O dönem Cumhuriyetçi kesime yönelik cinayetler serisinin Çetin Emeç ve Muammer Aksoy cinayetinden sonraki 3. halkasıydı. Ardından da Bahriye Üçok, Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalılar katledildi. Turan Dursun, akıldan yana tavır koymuş bir aydınımızdı. Dursun'un gerçekleri aramasından rahatsız olanlar tehdit mektupları gönderiyordu. Dursun, bu tehdit mektuplarına 2000'e Doğru dergisinin 13 Mayıs 1990 tarihli sayısında şöyle yanıt vermişti;

'küfür de, tehdit de yüreksizliğin, tükenmişliğin ürünüdür ve boşunadır. Tabular üzerine gidiş sürecek.' Tabulara, karanlığa, gericiliğe karşı yürüyüşünü yazılarıyla, düşünceleriyle sürdürdü. Ne yazık ki, tıpkı diğer katledilen aydınlarımız gibi bir suikaste kurban gitti. Arkasında yüzbinler satan kitaplar bırakarak. Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden bağlı vatansever aydınımız Turan Dursun'un aydınlık Türkiye mücadelesini bizler devam ettirmeye söz veriyoruz."

İZMİR, (DHA)

FOTOGRAF 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Dursun'un mücadelesini şimdi daha iyi anlıyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2016 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dursun'un mücadelesini şimdi daha iyi anlıyoruz haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:50
 • Güneş
  08:15
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı