« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Durducan durmak bilmiyor

12. Özel Olimpiyat Dünya Yaz Oyunları’nda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran down sendromlu yüzücümüz, 100 metre serbestte de gümüş madalyanın sahibi oldu.

Yeliz ÖZ / ŞANGHAY
SON GÜNCELLEME
ŞANGHAY’da düzenlenen 12. Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları’nda Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran down sendromlu yüzücü Durducan Nevruz, 100 metre serbestte 1.25 dakika ile gümüş madalya alarak olimpiyat ikincisi oldu. 15 yaşındaki Durducan Nevruz 9 Ekim’de 200 metrede olimpiyat şampiyonluğu için yarışacak. Durducan Nevruz’un antrenörü Neşe Beyaz, 200 metrede yarışın zihinsel engelli çocuklar arasında Türkiye’de bir ilk olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

"Durducan’a güvendiğim için bu kadar uzun mesafede yarışmasında problem görmüyorum. İnanıyorum, madalya alacak. Biz her çocuk için bir madalya hedefiyle gelmiştik, Durducan’ın başarısı diğer sporcularımızı motive ediyor."

Durducan Nevruz başarısını, annesi Sevim, babası Ahmet ve kardeşleri Gence ve Birce ile paylaştı. Durducan’ın ikinci olduğu yarışta Birleşik Arap Emirlikleri’nden olimpiyata katılan sporculardan El Tahir 1.21 dakika ile birinci oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz