Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Durak: Su benim bilgim dışında dağıtıldı

  ADANA, (DHA)
  21 Şubat 2011 - 12:36Son Güncelleme : 21 Şubat 2011 - 12:36

  İÇİŞLERİ Bakanlığı tarafından 28 Mart 2010 tarihinde görevden alınan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, ruhsatsız ve izinsiz su şişeleyip belediye personeli ve araçlarını kullanarak seçim mitinglerinde dağıttırdığı iddiasıyla hakkında açılan davanın duruşmasında ifade verdi. Durak, suların kendisinin bilgisi dışında, üyesi dahi olmadığı bir partinin mitinginde dağıtıldığını iddia etti

  Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı rapor üzerine, Aytaç Durak hakkında, adayı olduğu MHP mitinglerinde belediyeye ait şirketin şişelediği suların ücretsiz olarak dağıtılması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı tarafından, yerel seçimler öncesi ’seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkında kanuna muhalefet’ iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Adana 5’inci Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 2’nci duruşmasında ifade veren Durak, siyasette 48 yıllık geçmişi olduğunu belirterek, "Adana’da bürokraside bulundum. Piyasada işadamı olarak çok sayı konut yaptım. Uzun süredir de belediye başkanıyım, çok şükür sabıka kaydım yok" dedi.

  AK Parti’den ayrıldıktan sonra müfettişlerin peş peşe geldiğini belirten Durak, şunları söyledi:

  "5 yıl AK Parti’den belediye başkanlığı yaptım. Bu dönemde bir tek müfettiş gelmedi. Ama ayrıldığımdan itibaren, bugüne kadar 60’ın üzerinde müfettiş geldi. Bunun 27’si mülkiye başmüfettişidir. Bunu da kamuoyunun vicdanına havale ediyorum."

  Söz konusu suyun belediyenin de iştiraki olduğu şirket tarafından kurulan fabrikada şişelendiğini belirten Durak, "Fabrika. seçimden önce mühürlendi. İşçiler, benim bilgim dışında, depodaki suları yer işgal ettiği, hem de kullanma tarihi geçmesin diye bir partinin seçim mitinginde dağıtmış. Üstelik miting yapan parti de benim üye olduğum bir parti değildir. Dağıtımla benim ilgim yoktur" diye konuştu.

  Mahkeme, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.

  İDDİANAME

  Mülkiye Müfettişliği’nin raporunun kanıt olarak yer aldığı iddianamede şöyle denildi:

  "Şüpheli Aytaç Durak, 2009 yılı mahalli idareler seçim döneminde Çatalan Su Arıtma Tesisleri’nde ruhsatsız ve izinsiz su şişeleyip, belediye personeli ve belediyenin araç, gereç ve imkanlarını kullanarak siyasi faaliyet çalışmaları kapsamında şehrin muhtelif yerlerinde yapılan seçim mitinglerinde ve toplantılarında dağıtmak suretiyle üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından sevk maddeleri uyarınca cezalandırılmasına kamu adına iddia ve talep olunur."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı