Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dupont’un en genç direktörü Kars’ın Susuz’undan çıktı

  Nuray BABACAN
  13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.07.2007 - 09:37

  Kars’ın Susuz ilçesinde doğan ve ilköğrenimini Cilavuz Uygulama İlkokulu’nda tamamladıktan sonra bursla Londra’ya giden Hayati Yarkadaş, dünya devi Dupond’un genel merkezine Küresel İş Direktörü olarak atandı. Hayati Bey, Dupont’un 6 milyar dolarlık bölümünden sorumlu olacak.

  TÜRK gençlerinin uluslararası şirketlerdeki başarılarına bir yenisi eklendi. Kars’ın Susuz ilçesinde doğup, Cilavuz Uygulama İlkokulu’nda başladığı eğitimini burslu olarak Londra’da tamamlayan Hayati Yarkadaş, Dupond’da Küresel İş Direktörü oldu. 1970 doğumlu olan Yarkadaş’ın, Kars’tan ABD’ye uzanan ilginç hayat hikayesi, Londra’da taşınıp evlendiği Japon eşi Kıshıko ile daha da evrensel boyut kazandı. Dupond’un en genç yöneticilerinden olan Yarkadaş’ın evinde dört dil birden konuşuluyor.

  İKİ SINIF BİRDEN ATLADI:

  Bir öğretmen çocuğu olan Yarkadaş’ın zekasını Cilavuz Uygulama İlkokulu’ndaki öğretmenleri fark etti. İki sınıf birden atlayıp, ilkokula üçüncü sınıftan başlayan Yarkadaş, eğitiminin 10 yılını Kars, Erzurum, Gaziantep ve Sakarya’da değişik okullarda tamamladı. Yarkadaş, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gemi makinaları bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitenin Makine Mühendisliği bölümünde master ve doktora yaptı.

  ÖDÜL KAZANDI, DUPOND KAPTI:

  Yarkadaş, 1995 yılında British Council’ın bursu ile gittiği Londra Üniversitesi Emperial College’de, iş yönetimi yüksek lisansını başarı ile tamamladı. Ford Avrupa’nın düzenlediği proje yarışmasında ödül kazanan Yarkadaş’ı Dupond keşfetti. Yarkadaş, 1997’de Dupont’un İstanbul’daki merkezinde satış ve pazarlama müdürü olarak göreve başladı ve 2001 yılında şirketin İsviçre’deki merkezine transfer oldu. Yarkadaş, Eylül 2006’da da ABD-Willmnington’daki şirket genel merkezindeki SentryGlass’a küresel iş yöneticisi olarak atandı. Bu görevde de bir yıl çalışan Yarkadaş, Ekim 2006’da terfi ederek, direktör oldu.

  6 MİLYAR DOLARLIK BÖLÜM:

  Hayati Yarkadaş’ın direktör olarak atandığı bölüm, Dupond’un 6 milyar dolarlık cam ve plastik üretim ile pazarlama ayağında önemli bir koordinasyon sorumluluğunu üstleniyor.

  EVDE DÖRT DİL KONUŞULUYOR:

  Hayati Yarkadaş’ın iş hayatı kadar özel hayatı da "Dünya vatandaşı" görüntüsü veriyor. Japon eşi Kıshıko Masuo ile Londra’da tanışan Yarkadaş’ın iki kızı bulunuyor. Eşi Kıshıko, Türkiye’de kaldıkları süre içerisinde Bilgi Ünivesitesi’nde eğitimini aldığı, İngiliz dili ve edebiyatı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Lara ve Selin adında 3 ve 7 yaşında iki kızı bulunan Yarkadaş ailesinin evinde Türkçe, İngilizce, Japonca ve Fransızca konuşuluyor. Yaz tatillerinin büyük bölümünü Türkiye’de geçiren Yarkadaş ailesi, ülkeleriyle bağlarını sıkı sıkıya sürdürüyor. Yarkadaş, Japon eşi Kıshıko’nun Türkiye sevgisinin kendisininkini aratmadığını da belirtiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı