Gündem Haberleri

  Dupont’a direktör olmasıyla gurur duyuyorlar

  Mukadder YARDIMCIEL / KARS, (DHA)
  14.07.2007 - 13:09 | Son Güncelleme:

  DÜNYA devi Dupont şirketinin ABD'deki genel merkezine Küresel İş Direktörü olarak Karslı Hayati Yarkadaş’ın atanması, Susuz İlçesinde yaşayan akrabaları ve hemşerilerini mutlu etti.

  Hayati Yarkadaş’la gurur duyduklarını belirten hemşerileri, Susuz’a yatırım yapmasını istediler.
  Kars’a 30 kilometre uzaklıktaki Susuz ilçesinde 1970 yılında doğan Hayati Yarkadaş, babası Selahattin Yarkadaş’ın öğretmenlik yaptığı Cilavuz Uygulama İlkokulu’nda eğitime başladı. Zekasıyla kısa sürede kendisini farkettiren Yarkadaş, iki sınıf birden atlayıp ilkokula üçüncü sınıftan devam etti. Babasının görevi nedeniyle eğitimini Erzurum, Gaziantep ve Sakarya’daki değişik okullarda tamamlayan Yarkadaş, ayrıldığı ilçeye bir daha geri dönmedi. Ancak Yarkadaş’ın başarıları ilçede dilden dile dolaştı.

  Ekim 2006’da Dupont’a Küresel İş Direktörü olarak atanan Hayati Yarkadaş’ın cuma günü Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan haberi ilçede heyecan yarattı. Yarkadaş’ın akrabaları ve hemşerileri sabahın erken saatlerinde haberi okumak için gazete bayilerine ve internet kafelere koştu. İlçenin lokantaları ve çay evlerindeki sohbetlerin ana konusu da yine Yarkadaş’ın başarısı oldu. Yarkadaş’ın doğduğu Kazım Karabekir Paşa Caddesi üzerindeki iki katlı evlerinde oturan halasının kızı Terlan Yağbakar, Yarkadaş’ın hem başarılı hem de yaramaz bir çocuk olduğunu belirtti. Halasının kızı Yağbakar, “Hayati çok azgındı, bu nedenle herkes şikayet ederdi. Ama çok da zekiydi. Sürekli annesinin çamaşır kazanına taş dolduruyordu. Annesi de ona çok kızardı. Böyle bir kişinin Kars’tan çıkması hepimizi çok mutlu etti.

  Doğduğu yere yardım etse daha da mutlu oluruz. Susuz’daki gençlerin de Hayati gibi dışarıya açılmalarını bekliyoruz” diye konuştu.
  Cilavuz Uygulama İlkokulu emekli öğretmenlerinden Alaattin Yarıcı da, Susuz’dan uluslararası başarıyı yakalamış bir kişinin çıkmasından gurur duyduklarını ifade etti. Alaattin Yarıcı, “Okulda başarılı, çalışkan, düzenli ve iyi bir öğrenciydi. Kılığı ve kıyafetiyle örnek bir kişilik sergiliyordu. Böyle başarılı bir kişinin Susuzlu olmasından gurur duyuyoruz” dedi.
  Dupont Küresel İş Direktörü Hayati Yarkadaş’ın Susuz’da yaşayan akrabaları ve hemşehrileri, Yarkadaş’ın doğduğu yere yardım edeceği günü umutla bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı