Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünyayı sarsan minare

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2009 - 01:40

  Olten Türk Kültür Ocağı Camii’ne minare takılması girişimi 2004’te başladı. Minare için çok sayıda hukuki engel çıkarılırken bir yandan da Bartın’daki firmaya sipariş verildi. 75 bin liraya mal olan minare TIR’la İsviçre’ye getirildi. Montaj ekibi vize alamayınca firma internetten bilgi verdi ve minare yerine takıldı.

  İSVİÇRE’yi minare yasaklatan referandumun fitilini ateşleyen Olten Türk Kültür Ocağı Camii’nin minaresi Bartın’da imal edildi. İçi paslanmaz çelik, dışı fiberglas minarenin, şerefesi, gövdesi, külahı ve alemi, ayrı parçalar halinde bir TIR’a yüklenerek, yaklaşık 2500 kilometre uzaktaki Wangen’e getirildi. 50 bin İsviçre Frangı’na (Yaklaşık 75 bin lira) mâl olana minarenin, yerine monte edilmesi de maceralı oldu.
  Eski bir boya fabrikasıydı
  1978’de kurulan Olten Türk Kültür Ocağı, Wangen Kasabası’ndaki caminin yerini 2002’de, 930 bin İsviçre Frangı’na (Yaklaşık bir milyon 390 bin TL) aldı. 2 bin 250 metrekare alan üzerindeki, 1150 metrekarelik eski boya fabrikası, restore edilerek cami ve kültür merkezine çevrildi. Olten Türk Kültür Ocağı’nın Başkanı Mustafa Karahan, 2004’te camiye minare eklemek için Wangen Belediyesi’ne başvururken, karşı çıkılabileceği için ezan okunmayacağını da yazılı olarak taahhüt etti.  Minare projesi 2005’te belediye meclisine taşınınca kıyametin koptuğunu söyleyen Mustafa Karahan, gelişmeleri şöyle anlattı:
  Camiyi iki kere taşladılar
  İsviçre Hristiyan Halk Partili üyeler mecliste projeye karşı çıktı. Basın her gün minareyi yazıyordu. İmara aykırı bir şey yoktu. İtiraz ettik. Anayasa Mahkemesi’ne kadar gitti iş. Yedi mahkemede lehimize karar çıktı. Bu kez belediye, başvuru süreniz geçti diye projeyi engellemeye kalktı. 4,5 ay da bu dava sürdü.  Davalar sürerken, camiyi iki kere taşladılar. Kırılan camdan içeri şarap şişesi attılar. Bir keresinde kapıya iki parça domuz pirzolası astılar. Bu arada bize destek veren İsviçreliler de vardı. Biri papazdı. Zarfa 100 Frank, 200 Frank koyup özür yazısıyla birlikte gönderdiler.   Minareyi İsviçre’de yaptıracaktık ama tecrübeleri yoktu. Bartın’daki Çelikerler firmasıyla anlaştık. Türkiye’deki bir mimarın çizdiği proje üzerinde biraz oynadık. Alemiyle ve kaidesiyle 8 metrelik minare, vidalı yapıldı. Minare, gümrükten geçerken ses çıkarmadılar. Ama montaj için İsviçre’ye geleceklere vize vermediler. Biz de montajı internet üzerinden, firmadan öğrendik. 9 Ocak sabah 08.00’de vinç geldi, 2,5 saatte minareyi monte ettik. Bu sırada polis cami önünde önlem aldı. Minareyi herkes beğendi ama minareyi politikaya alet ettiler. İslamiyetin terör olmadığını görecekler.
  Hedefi ikinci minare
  Wangen’deki minareyi imal eden Bartın’daki Çelikerler Şirketi’nin patronu Ramazan Çeliker, internet sitesinin açılış sayfasına, “En büyük idealim İsviçre’de ikinci minareyi dikmek” diye yazdı. Almanya’da iki minare yapımı için söz kestiklerini söyleyen Ramazan Çeliker, “İsviçre’de 150-160 minaresiz cami var. Bu karar bozulursa bize çok iş çıkacak” diyor.

  27 Haziran’da böyle açıldı

  Camİnİn minaresinin 27 Haziran 2009’da gerçekleştirilen açılışında, Almanya’dan getirtilen 25 kişilik mehter takımı, Wangen’in ana caddesinde yürüyüş yaptı. Törene, bir Evangelist rahibi ve kanton milletvekilleri de katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı