« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyayı pedal çevirerek dolaşıyor

Ankaralı bisikletçi Gürkan Genç, “doğa için pedalla” projesi kapsamında yaklaşık 11 ay önce çıktığı dünya turunda şu ana kadar 9 ülkeyi bisikletiyle gezdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ankara'da yaşayan Gürkan Genç, başkentte ve diğer büyük kentlerde bisikletin artık bir ulaşım aracı olarak görülmesi ve bisiklet yollarının yapılmasına dikkat çekmek amacıyla çıktığı yolculukta, yaklaşık 12 bin 500 km yol kat ederken, yolculuğu sırasında da birçok ilke imza attı.

Dünya gezisiyle ilgili olarak  açıklamalarda bulunan Genç, başkentten başladığı bisiklet yolculuğunda şimdiye kadar Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Çin, Moğolistan, Güney Kore'yi geride bıraktığını söyledi.

Uzun bir yolculuktan sonra gezisinin son durağı olan Japonya'ya ulaştığını belirten Genç, “Bu yıl, Türkiye-Japonya dostluk yılının 120. yıl dönümünün kutlanıyor. Gezimi Japonya'da noktalamamın en büyük sebeplerin biri bu oldu. Türk-Japon ilişkileri açısından böylesi önemli bir yılda benim gerçekleştireceğim bu proje, Türk Büyükelçiliği tarafından da çok beğenildi. Umarım Türk-Japon dostluğuna küçük bir katkı sağlayabilirim. Yolculuğum boyunca bisikletimin arkasında taşıdığım Türk bayrağını Kushimoto şehrinin belediye başkanına teslim ettim. Teslim töreni Japonya'nın önde gelen haber kanallarından NHK'de de yayınlandı. Japon halkından inanılmaz ilgi ve destek görüyorum. Bu, benim için gurur verici bir durum” dedi.

Yolculuğu boyunca birçok farklı kültürü yakından tanıdığını kaydeden Genç, “Kırgızistan, Moğolistan ve Türkmenistan gibi Türk cumhuriyetlerini de gezerek oradaki kardeşlerimizin yaşadıkları yerleri görmek heyecan vericiydi. Gezdiğim ülkelerde yaşadığım birçok macera ve anı oldu. Yolculuğumdaki deneyimlerimi ve anılarımı kendime ait bir blog sitesinde paylaşıyorum. Bunu yapmamdaki amaç, insanlara bu işin zannedildiği kadar zor olmadığını gösterebilmek. Fotoğraf video görüntülerimin de yer aldığı blog, Türkiye'nin yanı sıra başta Portekiz olmak üzere başka ülkelerde de takip ediliyor” diye konuştu.

“Doğa için pedalla” adlı projesini gerçekleştirmedeki amacının, Türkiye'de insanların bisikleti bir ulaşım aracı olarak görmelerini sağlamak olduğunu belirten Genç, şöyle devam etti:
“Yaşadığım şehir olan Ankara'da artık bisiklet yollarını görmek istiyorum. Ankara ülkemizdeki diğer büyük şehirlerde olduğu gibi bunu fazlasıyla hak ediyor. Bisikletin bir spor aracı olduğu gibi ekonomik ve çevreci bir ulaşım aracı olduğunu da dikkat çekmek istiyorum. Umarım bu projeyi tamamladığımda başkentli yetkililerin bu konuya yaklaşımını olumlu yönde etkilerim.”

“İLKLERE İMZA ATTIM”

Türk bisikletçi Gürkan Genç, yolculuğu boyunca birçok ilke imza attığını söyledi.

Türkmenistan'ın Karakum Çölü'nü bisikletiyle geçen ve “Bisikletçilerin Everest'i” olarak nitelenen Pamir Dağları'nda 4 bin 650 metreye bisikletiyle tırmanan ilk Türk olduğunu kaydeden Genç, “Türkmenistan'ı bir ucundan diğer ucuna 1250 kilometre katederek tek başına geçen ilk insan oldum. Ayrıca Dünya'nın en büyük çölleri arasında yer alan Gobi Çölü'nü bisikletle geçen ilk Türk olarak kayıtlara geçtim” dedi.

“AVRUPA VE AMERİKA'YA DA GİTMEK İSTİYORUM”

Gürkan Genç, Japonya gezisinin ardından en büyük hedefinin Avrupa ve Amerika kıtasını bisikletle gezmek olduğunu kaydetti.

Yeni yerler ve yeni kültürler göreceği için çok heyecanlı olduğunu ifade eden Genç, sözlerini şöyle tamamladı:
“Hayatımız boyunca hayallerimizi gerçekleştirmek için uğraş veriyoruz. Hayal kurmayı bir şekilde bırakıp o hayalleri gerçekleştirmeye bakmak lazım. Ben artık hayal kurmak yerine onu gerçekleştirmeyi tercih ettim. Döndüğümde yollarda yaşadığım maceraları anlatan bir kitap çıkaracağım. Bisiklet işine başladınız mı bir daha bırakamıyorsunuz. Ülkeme döndüğümde tekrar para biriktirip başka yerleri keşfetmek adına pedal çevireceğim.”

Bunları da Beğenebilirsiniz