Ege Haberleri

EGE

  Dünyayı dolaştılar

  Utku BOLULU
  23.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.11.2009 - 21:09

  İzmir kent merkezinde görev yapan 11 belediye başkanı 29 Mart 2009 Genel Seçimleri’nden bugüne kadar geçen 7 ayda yurdışına yaptıkları gezilerde kuş uçuşu toplam 85 bin 883 km yolculuk yaparak dünyanın çevresini iki kez katetti.

  En çok gezen başkanlar sıralamasında Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm yeraldı. Başkanlar 10 ayrı ülkede 16 farklı kente gitti.

  KOCAOĞLU’NA YAKLAŞTI

  En çok ülkeye giden ve en uzun mesafe kateden Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu oldu. Kocaoğlu, 29 Mart 2009’dan beri Çin, Portekiz, Belçika, Almanya ve Yunanistan olmak üzere 5 ayrı ülkeye gitti. Bu yolculuklarda kuş uçuşu 27 bin 163 km yol katetti.

  Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın yaptığı yurdışı yolculukların mesafesi ise 21 bin 410 km ulaştı. Tartan en uzun yolculuğunu ABD’nin New York (16 bin 258 km) kentine yaptı. Türk Dernekleri Federasyonu’nun yaptığı 1. Cumhuriyet Festivali’ne bir heyetle katılan Tartan, Brooklyn Belediyesi ile de kardeş şehir ilişkisi kurdu. Yurtdışı yolculuklarda en çok yol kateden belediye başkanları arasında üçüncü sırayı ise Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm toplam 21 bin 112  km mesafeyle aldı. Kürüm, özellikle mobilya sektörü temsilcileriyle birlikte gittiği Çin ve Almanya yolculuklarıyla dikkat çekti.

  EN KISA YOLCULUK


  İlk sırayı alan üç belediye başkanın ardından 5 bin 442 km yolculukla Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır geldi Sındır, Toplam 5 bin 442 km yol kattetti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, kardeş şehir ilişkisi kurmak ve temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın Stutgart (3684 km) kentine, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ise bir konferans için Avusturya’nın başkenti Viyana’ya (2786 km) yolculuk yaptı. Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a sadece kurtuluş günü etkinliklerine katılım için Makedonya’nın Dalcevo kentlerine (1080 km), Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya AB projesi kapsamında Yunanistan’ın Rion kentine (914 km), Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ise havayolu tanıtım gezisi kapsamında Yunanistan’ın başkenti Atina’ya (606 km) günübirlik gidip döndüler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı