Ege Haberleri

EGE

  Dünyayı dolaştı İzmir'de hayat buldu

  Hürriyet Haber
  09.09.2014 - 01:17 | Son Güncelleme: 08.09.2014 - 11:01

  Ana damardaki tıkanıklık nedeniyle Karaciğer nakli yapılamaz denilen Elshan Soltanov İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesinde yapılan başarılı karaciğer nakliyle yeniden hayat buldu.


  Azerbaycan vatandaşı Elshan Soltanov genç yaşta (41) kronik karaciğer hastası olduğunu öğrendiğinde acil karaciğer nakli olması gerektiği söylendi. Yapılan araştırmalar sonucu karaciğerin ana damarının (portal venin) tıkalı olduğunu bu yüzden naklin mümkün olmadığını öğrendi. Bunun üzerine Avrupa'nın pek çok karaciğer nakli merkezlerine başvurup nakil olabilmek için uğraştı. Ancak nakil yapılamayacağı gerekçesiyle tüm kapılar yüzüne kapandı. Son şansını denemek için izmir üniversitesi tıp fakültesi Medicalpark hastanesine başvurdu.
  İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicalpark Hastanesinde yapılan değerlendirmede hastanın kronik karaciğer hastalığının son dönemde olduğu ve karaciğere giren ana damarın tamamen tıkalı olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Doç. Dr. Ünal Aydın karaciğerdeki ana damarın açılarak karaciğer nakli şansı verebileceklerini bildirdi.
  Hastalığın son evrede olması nedeniyle çok hızlı bir şekilde kardeşi Zaur Soltanovun karaciğer donör için ameliyata alındı. Zor bir prosedürle karaciğerin ana damarındaki pıhtı temizlenip damar yeniden yapıldıktan sonra nakil başarıyla gerçekleştirildi. Genç hasta başarılı nakil sonucu yaşama yeniden tutundu. Doç . Dr. Ünal Aydın portal ven tıkanıklığı nedeniyle (karaciğere giren ana damar) yurtiçinden ve yurtdışından pek çok hastanın ameliyatını gerçekleştirdiklerini özellikle zor karaciğer nakillerinde merkezlerinin hastalar için bir şans olduğunu ifade etti.
  Elshan Soltanov "kronik karaciğer hastasıyım. Nakil olamayacağımı duyduğumda ne yapacağımı bilemedim. Doç. Dr. Ünal Aydın'ın bu damarı açabildiğini öğrendiğimde son bir şans için ikinci vatanımız Türkiye'ye geldik. Şükürler olsun Çok sağlıklı zinde ve güçlüyüm. Kardeş ülke Türkiye'ye minnettarım. Dünyanın hiçbir yerinde bu ameliyat yapılamaz denilirken kendi kardeş ülkemizde bu ameliyat gerçekleştirilebildi. Sağlığıma kavuştuğum için kendimi çok şanslı hissediyorum" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı