Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Dünyayı alıyor

  Hürriyet Haber
  30 Nisan 2009 - 11:07Son Güncelleme : 30 Nisan 2009 - 11:07

  General Electric (GE), standart DVD büyüklüğündeki bir disk üzerinde 500 Gigabit bilgi depolanabilen mikro-holografik disk geliştirdi.

  GE'den yapılan açıklamada, GE'nin teknoloji geliştirme birimi GE Global Research'in, teknoloji alanında “çığır açan” bir teknoloji geliştirdiği belirtilerek, yeni Mikro-Holografik Disklerin, standart bir Blu-ray diskinden 20 kat fazla bellek kapasitesine sahip olduğu ve bu disklerin, bugün kullanılan Blu-ray ve DVD oynatıcılarına benzer sistemler tarafından okunabildiği bildirildi.

  GE araştırmacıları tarafından geliştirilen mikro-holografik disk ile standart DVD büyüklüğündeki bir disk üzerinde 500 Gigabit bilgi depolanabildiği vurgulanan açıklamada, “Bu, 20 tek yüzlü Blu-ray, 100 DVD veya büyük bir masaüstü bilgisayarın hard diskine eşit bir kapasite anlamına geliyor” denildi.

  Açıklamada, GE ekibinin, yüzde bire yaklaşan yansıtma katsayısına sahip yaklaşık bir mikron çapında mikro-holografik çizgileri kaydetmeyi başardıkları dile getirilerek, standart Blu-ray veya DVD disklerin optik özellikleriyle karşılaştırıldığında, küçültülmüş çizgilerin, CD boyunda bir disk içerisine toplam 500 GB depolama kapasitesi sağlamaya yetecek yansıtma katsayısına sahip olacağı ifade edildi.
  Açıklamada görüşlerine de yer verilen GE'nin Holografik Depolama Programının yöneticisi Brian Lawrence, şunları kaydetti:

  “GE'nin mikro-holografik diskleri standart Blu-ray oynatıcılarında bulunanlara benzer optikler kullanılarak okunup oynatılabiliyor. Bizim sunduğumuz bu teknoloji her evde olabilecek uygun maliyetli, dayanıklı ve güvenilir holografik sürücülerin yolunu açmaya yarayacak.
  Tüm yüksek çözünürlüklü film koleksiyonunuzu bir diskte toplayacağınız ve 3 boyutlu televizyon gibi yüksek çözünürlükteki formatları destekleyecek bir ürüne sahip olacağınız günler düşündüğünüzden daha yakın.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı