İZMİR HABERLERİ

Dünyaya Türkçe öğretme projesine ödül

DHA
10.01.2018 - 10:17Son Güncelleme :
DHA

ELGİNKAN Vakfı tarafından düzenlenen 'Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri' 12. kez sahiplerini buldu. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Ozan, ekibiyle birlikte, TÜBİTAK tarafından da desteklenen yabancılara uzaktan eğitimle Türkçe öğretmeyi amaçlayan 'Türkçe öğreniyorum' projesiyle, Türk Kültürü Araştırma dalında ödüle layık görülen 3 isimden biri oldu.

Türkiye’deki bilim, kültür ve sanat alanlarında yapılan çalışmalara, araştırmalara ve hizmetlere katkıda bulunmak, bu alanların gelişimine destek olmak amacıyla 2006 yılında hayata geçirilen 'Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma ve Teknoloji Ödülleri' 12. yılında sahiplerini buldu. Türk Kültürü Araştırma Ödülü 2 araştırmacı ve bir proje ekibi arasında, Teknoloji Ödülü ise 3 araştırmacı arasında paylaştırıldı. Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlem Ozan ve araştırma ekibi Türkçenin yabancı dil olarak uzaktan farklılaştırılması öğretimi, uygulanabilir çevrimiçi açık ders olarak 'Türkçe öğreniyorum' projesi ile Türk Kültürü Araştırma Ödülüne layık görüldü. Yrd. Doç. Dr. Ozan, proje ekibi olarak böyle bir ödüle layık görülmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

KİŞİYE ÖZEL ÖĞRENME

TÜBİTAK 3501 Kariyer Geliştirme Programı kapsamında desteklenen 'Türkçenin uzaktan yabancı dil olarak farklılaştırılmış öğretimi – Türkçe öğreniyorum' projesi, yaklaşık bir yıldır Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi tarafından internet ortamında dünyanın kullanımına ücretsiz olarak sunuluyor. Herkes için aynı yöntemle değil, Türkçe öğrenmek isteyen bireyin mensup olduğu dil ailesi, yaşadığı coğrafya, içinde bulunduğu sosyal kültür, Türkçe ve Türk kültürüne olan aşinalığına göre kişilere özel bir öğrenme sistemi geliştirilen projeyle https://turkish.yasar.edu.tr adresinden ücretsiz olarak Türkçe öğrenme imkanı sunuluyor.

Yrd. Doç. Dr. Özlem Ozan’ın yürütücülüğündeki projede; Yaşar Üniversitesi Açık ve Uzaktan Öğrenme Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yasin Özarslan, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Demiral, Yrd. Doç. Dr. Funda Uzdu araştırmacı olarak yer alırken Doç. Dr. Hasan Çalışkan da danışmanlığını yapıyor. İçerikleri, Yunus Emre Enstitüsü ve TÖMER’lerin içerikleri ile uyumlu olan 'Türkçe öğreniyorum' sisteminde 53 bölüm, kurallar ve kelime sözlükleri, forum, sanal toplantı uygulaması bulunuyor. Her bölümde, ders anlatım videosu, gerçek yaşamla konuyu ilişkilendiren drama videosu, dinleme, yazma, telaffuz ve okuma etkinlikleri, değerlendirme bölümlerinin yanı sıra oyunlar da yer alıyor. Sistemde, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dil desteği sunuluyor.

"RAKAMLARLA TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM"

Türkiye’ye gelen uluslararası öğrenci sayısında son yıllardaki önemli artış, yurt dışında Türkçe öğrenmeye yönelik oluşan istek ve savaş vb. sebeplerle ülkeye gelen bireylerin Türkçe öğrenme taleplerinin, geniş kitlelere yönelik Türkçe öğrenme programlarını geliştirme zorunluluğunu doğurduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özlem Ozan, yalnızca yükseköğretimde bile 100 binin üzerinde yabancı öğrenci bulunduğunu söyledi. Ozan şu bilgileri verdi:

"Türkçe öğreniyorum sistemi, son 3 ay içinde 120 farklı ülkeden 23 bin 116 kişi tarafından ziyaret edildi. Sisteme kayıtlı 6 bin 684 kullanıcı, 53 modül içindeki kitaplar, konu anlatım videoları, dramalar, okuma-dinleme-yazma-telaffuz etkinlikleri, oyunlar, kısa sınav ve değerlendirmeler olmak üzere 505 bin 254 sayfa görüntülemesine ulaşmış durumda. Siteyi, günlük ortalama 75-125 arasında kullanıcı düzenli olarak ziyaret ederken katılımcıların yüzde 32’si kadın ve yüzde 68'i de erkek. Katılımcıların yüzde 48’ini 25-34 yaş arasındaki kişiler oluşturuyor. Türkiye'de yaşayan yabancıların dışında, düzenli olarak sistemi takip eden kullanıcılar Kuzey Afrika (Mısır, Libya, Tunus, Cezayir ve Fas), Ortadoğu (Suriye, Irak, Katar, Ürdün, İsrail, Lübnan, İran, Filistin, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt, Bahreyn) ve Amerika, Kanada, İngiltere, Hollanda, Almanya, İspanya ve Yunanistan şeklinde gerçekleşiyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünyaya Türkçe öğretme projesine ödül haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  13:27
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:25
 • Yatsı
  20:41
Sayfa Başı